Четири совети за да заштедите простор на вашиот паметен телефон Андроид

Smartphone

Неодамна да се има мобилен уред со 8 GB внатрешна меморија беше вистинско претерување и нешто со што многумина се пофалија. Денес има помалку од 32 GB простор, обично е синоним за проблеми да може да ги зачуваме сите наши фотографии, музика и да инсталираме апликации, кои сè повеќе зафаќаат поголем простор.

Сликите што ги правиме со фотоапаратот на нашиот паметен телефон секојпат имаат поголема резолуција и заземаат многу повеќе простор, апликациите се подобрија до несомнена граница и некои веќе зафаќаат стотици мегабајти од просторот на нашиот терминал. Покрај тоа, мобилниот уред повеќе не е само за повикување и тој функционира како читач на книги за музички плеер, а понекогаш дури и како видео плеер. Книгите, песните и видеата секако заземаат многу простор.

Од Ако сте еден од многуте кои имаат проблем со внатрешното складирање на вашиот паметен телефон, ќе ви понудиме 4 интересни совети за да можете да ги решите, но тотално, ако е делумно за да не мора да ги менувате терминалите само затоа што немате внатрешно складирање.

Пред да започнеме, мора да ви кажеме дека не мора да ги применувате 4-те совети, но можете да изберете да го користите првиот и последниот или само третиот.

Ослободете простор на вашиот паметен телефон

Во продавницата за апликации на вашиот мобилен уред, сигурно ќе најдете апликации што ви овозможуваат да ослободите простор помалку или повеќе брзо и лесно. Некои примери може Чист господар o Оптимизатор Авира. Овие апликации тие ќе го анализираат нашиот уред и ќе ни овозможат да ги исчистиме кешот, преостанатите датотеки и дека тие повеќе не се користат и дури ќе открие апликации кои и покрај фактот што сме ги инсталирале, не ги користиме редовно или никогаш не сме ги користеле.

Другите апликации, како што е Галерија доктор, ни овозможуваат да ги испитаме сите слики што ги имаме на нашиот паметен телефон за да откриеме оние што, на пример, се повторуваат и има малку смисла да се заштедат два или повеќе пати.

Користете картичка microSD

MicroSD

Повеќето паметни телефони на пазарот дозволуваат можност за проширете го внатрешното складирање на истата користејќи картичка microSD, кои постојат со многу големини, но генерално ќе ги најдеме од 32 или 64 GB. Во картичка од овој тип можеме директно да ги зачуваме сликите што ги правиме, така што заштедата на простор ќе биде значителна.

Покрај тоа, преку одредени апликации и во некои уреди природно, можеме да префрлиме одредени апликации на оваа картичка за да не трошат толку многу простор за складирање во терминалот.

За жал во последно време, некои производители ја елиминираат можноста за проширување на внатрешното складирање со помош на картичка microSD, со цел продажба на терминали со поголема големина на складирање и кои се поскапи. За среќа, исто така е точно дека е сè потешко да се видат мобилни уреди со складирање помалку од 16 GB.

Овие картички денес се продаваат во скоро која било продавница или голема област, но во случај тука да ви оставиме опција со 32 GB microSD картичка што можете да ја купите преку Амазон ТУКА.

Направете чистење на вашиот паметен телефон

Секоја често многу добра одлука може да биде чистење и тоа е станува се почесто, на пример, да инсталирате апликации без многу смисла, што никогаш не ги користиме потоа, и дека остануваат во терминалот на бескорисен начин.

Седете мирно и обидете се да ги елиминирате апликациите или игрите што не ги користите, сликите што излегуваат нејасни, во кои се појавува под, кои немаат многу смисла или оние што сте ги повториле. Покрај тоа, исто така е повеќе од можно да имате датотеки во различни формати што, на пример, сте ги преземале од е-пошта и кои повеќе не ви служат.

Да, тбидете многу внимателни кога започнувате авантура за бришење работи за кои не знаете добро што се тие, бидејќи многу корисници се охрабруваат да бришат и на крај да ги избришат елементите или датотеките неопходни за правилно функционирање на мобилниот уред. Избришете го само она што сте сигурни дека не ви треба и дека нема суштинска функција.

Побарајте апликации што зафаќаат помалку простор

Smartphone

Ако вашиот мобилен уред нема премногу внатрешно складирање и живеете на работ, добра идеја да заштедите простор може да биде да барате апликации што ги прават истите функции, но кои заземаат многу помалку простор.

На пример, веб-прелистувачот Chrome е еден од најдобрите прелистувачи на пазарот, но исто така и еден од најголемите троши простори. Добра опција е да го користите веб прелистувачот што ќе го најдеме на паметниот телефон природно или да бараме друга алтернатива како што е Opera Mini и што ќе заземе многу помалку простор. Сите прелистувачи ни овозможуваат да ја разгледаме мрежата на мрежи, иако некои ни нудат повеќе опции, кои да по цена на зафаќање на просторот за складирање што го немаме.

Во овој поглед, друга добра опција е да ја користите веб-верзијата што многу апликации треба да ја зачуваат зачувување на просторот за складирање. Така, на пример, може да биде одлична идеја да се користат Твитер или Фејсбук во нивната веб-верзија, така што ќе заштедиме многу простор со тоа што не мора да ги инсталираме овие апликации.

Ова се само четири совети за да заштедите простор за складирање на вашиот мобилен уред, иако знаеме дека има многу повеќе. Од оваа причина и како што обично правиме, секогаш би се воделе знаејќи кои се вашите трикови за да заштедите простор. Може да ни ги испратите преку просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.

Подготвени сте да започнете да заштедувате простор за складирање на вашиот паметен телефон?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.