Roams, апликацијата што ќе ви помогне да ја намалите сметката за телефон

Апликација за скитање

Постојат многу апликации за контрола на нашите трошоци во различни продавници за апликации. Всушност, сите банки имаат своја апликација за мобилни уреди во која можеме да ја имаме нашата „дигитална картичка“ и да ги видиме движењата на нашата сметка без да мора да одиме во нашата банка. Она што ги нема толку многу се апликациите Скита, апликација што ни помага намалете ги трошоците што ги правиме за телефонија.

Добрата работа кај Roams е што таа е една од оние апликации што ја завршуваат работата за нас. Ако сметаме промена на операторот или стапката, нормална работа е да пребаруваме и споредуваме десетици стапки, така што, понекогаш, не сме добиле ништо јасно. Други времиња, мислам дека во повеќето случаи, можеме да добиеме нешто јасно, но нема да заштедиме колку што можевме за промената. Роамс ги споредува овие типови на стапки за нас и дури ја разгледува потрошувачката во претходните месеци за да ни понуди стапка што најдобро ќе ни одговара. Звучи добро нели?

Скита

Прошетки, споредувач на вашите стапки и многу повеќе

Откако апликацијата е преземена и инсталирана и ќе се идентификуваме, можеме да ја поврземе нашата сметка со Roams. Првото нешто што ќе го видиме е делот "Моја линија", каде што ќе ги видиме сите месечно движење што сторивме досега, како што се потрошени податоци, потрошени минути, колку долго додека не започне новиот циклус на наплата и акумулираните трошоци. Исто така, ќе имаме опција што ќе ни овозможи да ја преземеме најновата фактура. Друг интересен факт што се појавува во овој дел е тоа што ни кажува дали имаме трајност.

Во делот „Цени“ е местото каде што можеме да дознаеме која стапка може да нè интересира. За ова ќе треба да одбележиме до 4 типа на стапки, помеѓу мобилната телефонија, фиксната телефонија, фиксниот Интернет и безжичниот Интернет. Сè додека стапката е компатибилна, можеме да наведеме колку минути и податоци сакаме да потрошиме најмногу, како и следниве опции:

 • Поставете максимална месечна претплата.
 • Начин на плаќање (да изберете помеѓу претплата и договор).
 • Без разлика дали ќе има трајност.
 • Ако бараме унапредување или не.
 • Ако нуди 4G, 3G или други врски.
 • Вклучени минути.
 • Трошоци за воспоставување повик.
 • Вклучени СМС-пораки.
 • Доколку нуди можност за VoIP.
 • Доколку применат намалување на брзината.
 • И, ако ќе се применат дополнителни трошоци при надминување на утврдените граници.

Скита

Откако нашето пребарување е конфигурирано и прифатено, „Роамс“ ќе ни понуди различни цени што може да нè интересираат. Ако внесеме една, ги разгледуваме сите детали и нè интересира, само треба да го допреме знакот со бели букви и зелена позадина на која пишува „Ме интересира“, што ќе не однесе директно на мрежата така што ќе ја договориме новата стапка.

Ако мислиме дека сето ова е премногу и сакаме да сториме нашето пребарување самиОва исто така може да се направи од делот Оператори за скитање. Во овој дел ќе ги видиме сите оператори што се достапни во Шпанија, а откривањето и споредувањето на стапките е на само неколку чешми далеку. Постои голема разлика помеѓу ова и самото пребарување на Google. Покрај тоа, има толку многу оператори што можеме да најдеме некои навистина интересни за кои не знаевме дека постојат. И, ако сè уште не знаете кои критериуми треба да ги изберете компанија, ги имаме на располагање овие совети за избор на вашиот мобилен оператор.

Во делот Рангирање можеме да видиме кои се најдобри стапки по вид. Откако ќе избереме дали сакаме стапка на мобилен телефон со договор, при-пејд, ако сакаме само фиксен Интернет или оној што ги комбинира сите цени, ќе имаме на располагање три опции: една да заштеди што е можно повеќе, друга да разговара и да се движи и друг за многу тешки корисници. Откако ќе ја избереме нашата опција, ќе ги видиме најдобрите стапки за тој вид потрошувачка.

Како што можете да видите, Roams е многу комплетен компаратор на телефонски стапки. И најдобро од сè, тоа е бесплатна апликација, па мислам дека вреди да се проба. И, дали, ако не сме задоволни со моменталната стапка, вреди да се побара алтернатива и кое подобро место да се погледне од оној каде ги гледаме сите опции?

Преземете ја апликацијата Roams за iOS и Android на врските што ќе ги најдете подолу:

Апликацијата повеќе не е достапна во App Store

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хосера Гарси dijo

  Па, јас само го симнав и изгледа добро. Goingе го користам малку за да го фатам мојот повик и потрошувачката на Интернет и да видиме дали можам да добијам построга цена.

  Овие работи се кул за заштеда

  1.    Xavier dijo

   Пробавте, како сте? Nowе го преземам сега, се надевам дека е функционален

 2.   Наталија dijo

  Мене повеќе ми се допаѓа Веплан. Преземете го и споредете се кој е подобар