Што има ново во Android 6.0 Marshmallow, поддршка за отпечатоци

АНДРОИД ВЕСТИ 6 Поддршка за отпечатоци

Поддршката за отпечатоци на Android 6.0 Marshamallow е една од најочекуваните новини на новиот оперативен систем на Google, Откако неколку производители, вклучително и Samsung во нивните Galaxy S5 и S6 го вклучија, оваа функционалност стана една од најбараните од корисниците.

Огромното мнозинство на производители веќе се придружуваа на иницијативата пред да се појави новиот оперативен систем Андроид и тие започнаа да го монтираат потребниот хардвер за извршување на оваа задача на нивните телефони. Производителите исто така развија слоеви на софтвер за да ја имплементираат новата функција за препознавање отпечатоци., но со доаѓањето на Маршмалоу, ова е одговорност што Google од сега ја монополизира.

Функционалности за поддршка на отпечатоци.

Првичните функционалности што Google ни ги нуди со својата нова поддршка се главно три, отклучување, API за употреба во апликациите и купувања во Play Store, иако во иднина ќе најдеме нови начини на користење на оваа технологија.

Отклучување Досега тоа беше главната предност да се има читач на отпечатоци и ни овозможува брз пристап до содржината на нашиот терминал без да треба да цртаме шема или да внесуваме лозинка или игла. Употребата на шаблонот или лозинката сè уште се препорачува во комбинација со сензорот за отпечатоци.

Андроид ќе го зачува нашиот отпечаток така што шопинг во Play Store ни е поудобно да изведуваме, за Google е важно сè да биде многу едноставно и безбедно кога купуваме во Play Store, бидејќи оваа продавница за апликации е еден од главните извори на финансирање на компанијата.

La API за програмери е една од новите функционалности и сигурно најважната, а тоа е дека Goolge подготви интерфејс за развој, така што сите креатори на апликации ќе можат да пристапуваат и да ги користат безбедносните функции на отпечатоци, отворајќи нова димензија за сите апликации за кои е потребна автентикација.

НОВА АНДРОИД 6 поддршка Екрани за отпечатоци

Никогаш повеќе нема да мора да се сеќаваме на лозинка?

Има уште време за ова, и на краток рок лозинката никогаш не може целосно да се замени со биометриски сензор од овие карактеристики бидејќи нашите отпечатоци можат да претрпат привремена или дури трајна штета и ќе ни треба традиционален метод за да го потврдиме нашиот идентитет.

Размислете дека клучот не е само во технологијата, туку во употребата што ја користиме, така новите начини за проверка на нашиот идентитет ќе продолжат да се појавуваат посигурни, сигурен и со повеќе постапки за верификација. Но, оваа технологија, која во филмовите беше префрлена на панели во големи оклопни врати лоцирани во седиштето на мега-компанија, сега е интегрирана во нашите паметни телефони и ние ја користиме на дневна основа.

Повеќе новости во Android 6.0 Marshmallow

Вести Андроид 6.0 бел слез, Сега на допрете
Што има ново Андроид 6.0 бел слез, простор за проширување што може да се прошири
Што има ново во Android 6.0 Marshmallow, Doze


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   сонија марото dijo

  Здраво, мојата белешка 4 штотуку е ажурирана на Android 6.0 и имам проблем да можам да го ставам отклучувањето на екранот со отпечаток од прст. Јас веќе имам врежан отпечаток од прст, но кога ќе одам да ја ставам таа брава ме прашува за алтернативна лозинка и кога ќе се обидам ми кажува, извини, обиди се повторно. И нема начин, ставете го оној што не ми дозволува.

 2.   сонија марото dijo

  Веќе успеав да го поправам, но не можам да најдам начин да го избришам коментарот, извинете и благодарам ... моја вина

  1.    Робин Крстоносец dijo

   Здраво Соња. Можете ли да коментирате како го решивте проблемот со алтернативната лозинка? И јас го имам истиот проблем. Ви благодарам

   1.    Мигел Анхел де Хуан dijo

    Исто така, ми се случува ако некој го знае решението? Ви благодарам.

 3.   Гилермо dijo

  Имам Xperia z3 но не можам да најдам како да ја активирам таа функција, може некој да ми помогне?

 4.   Едуардо Нава dijo

  Големо прашање што го имам е дека поддршката за отпечатоци мора да биде интегрирана во хардверот или не, само со тоа што има андроид бел слез ??? : г.