Кои се SWF-датотеките?

Датотеки чиј крај е SWF Тоа се оние датотеки со мултимедијален формат, векторска графика и ActionScript код, кои се осмислени врз основа на програмата Adobe Flash и токму нивното име станува кратенка од терминот Shockwave Flash, иако станува збор и за мала мрежа Формат.

На сето ова, ние разбираме дека тој е векторски графички формат на датотека, кој исто така поддржува битмапи и може да креира анимации и јазик на акција Гледајќи ја својата историја, таа е создадена од компанијата Adobe Systems кога сè уште се викаше Macromedia.

Beе ве интересира да знаете дека SWF-датотеките можат да бидат генерирани од разни производи на Adobe: како што се Flash Builder и After Effects, за да наведеме неколку. Други програми што можат да произведат SWF-датотеки се Multimedia Fusion 2, Captivate или Max SWiSH.

За да можат SWF-датотеките да работат, потребен е посебен приклучок познат под името Adobe Flash Player, тие обично се позиционираат на веб-страници за анимации или активности што имаат поголема интеракција. Вообичаено е да се најде како многу повпечатлив метод за постигнување публицитет во многу случаи.

Сите овие карактеристики овозможуваат да зафаќаат минимален ширина на опсег и на тој начин да не пречат премногу во нашата употреба на мрежата, исто така совршено работи со сите видови веб-прелистувачи и оперативен систем, инсталиран е додаток што го прави да работи приближно 98 % од компјутерите што имаат пристап до Интернет ширум светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.