Што тргна наопаку со GameCube?

коцка коцка

Кубната конзола на Нинтендо Запаметен е со доволно носталгија од многу нинтентероси, па дури и некои ја сметаат за последна „вистинска“ конзола на Големиот Н.. Роден е како амбициозен проект да му се спротивстави на семоќниот PlayStation 2 и на патот наиде на нов конкурент, Xbox.

Во овој специјален извештај, ги прегледуваме можните предизвикувачи што доведоа до Игра Коцка да биде десктоп конзола на Нинтендо најмалку продаден во својот животен циклус.

Игра Коцка сместен во нејзините утроби процесор IBM,, познат како Геко и графички процесор Ati заеднички развиена од Нинтендо y ArtX, доделувајќи ја машината со технички можности што ја поставија над она што Nintendo го имаше за свој главен конкурент: доволно беше да се видат игри како Metroid премиер, Нечесен ескадрила III o Resident Evil -Дури и пристаништето од четвртиот дел изгледаше подобро во коцката отколку во PS2- да го реализираме ова.

геко

Сепак, голема закана за Нинтендо беше Мајкрософт со неговото влегување како производител на конзоли во рапидно растечката индустрија за видео игри што го привлече алчното внимание на Редмонд, а веќе знаеме како го троши Мајкрософт. Додека Xbox се понапред Игра Коцка во сирова моќност, оставајќи ја конзолата Нинтендо на средина, горе PS2, но сепак далеку од нивото на Xbox. Ова, иако се чини глупаво, има своја важност: многу игри беа направени врз основа на PS2 да биде најпродаваната платформа, додека многу други се залагаа Xbox како резна конзола поради нејзината сличност со PC, и всушност, оваа машина доби пристаништа на компатибилни игри.

PS2 GameCube Xbox

Друг трнлив проблем беше оптичката поддршка што се користеше за конзолата. Во тоа време, Нинтендо отворено призна дека формат на кертриџ за Нинтендо 64 сето тоа беше грешка и дека мини ДВД-а направени од Panasonic став Игра Коцка тие не би биле пречка за развивачите. Па, она што се случи е дека капацитетот на овие дискови беше очигледно недоволен (1,50 GB) и резултираше во игри што пристигнаа на повеќе од едно мини ДВД и требаше да се компресираат големи количини на податоци, што влијае на сопствениот квалитет на аудио и видео. Беа користени и аргументи за одбрана на овој формат, како што е дека многу мали деца ќе ја користат конзолата и дека оваа големина на дискот е идеална за нив, дека не е потребно да се прибегне кон окупација на целиот GB на ДВД за да се направи добар игра или тоа Нинтендо мораше да се заштити од пиратерија (што не спречија: иако поспектакуларно отколку во PS2 o Xbox, резервните копии може да работат на конзоли Игра Коцка изменета, и како што сите знаеме, со Wii нивниот пулс не трепереше да избере ДВД бидејќи форматот и нивото на пиратерија во овој систем беа многу алармантни)

Дискови за игри GameCube

Се чини дека семејството или дури и сликата за брендот на децата беше штетна за конзолата (иако да бидеме фер, имаше игри за сите возрасти, од Тај: Тагманскиот тигар сè до Resident Evil) Исто така, треба да се забележи дека Игра Коцка Тој доцнеше на забавата: во Јапонија беше пуштен во продажба во септември 2001 година, истото ќе го стори во ноември во САД и, конечно, до мај следната година не можевме да уживаме во машината во Европа, а дотогаш , Xbox веќе слетал на сите територии, додека PlayStation 2 Тоа веќе го стори во текот на 2000 година (март во Јапонија, октомври во САД и ноември во Европа)

конзола и контролер на gamecube

Продажбата на конзолата и нејзината дистрибуција - и за машини и игри, особено лошо во Шпанија - не помогнаа: и покрај намалената цена на Игра Коцка во споредба со конкуренцијата, посакуваниот ефект не беше постигнат и да се потсетиме дека конзолата отиде од 199 на 99 евра, кога Xbox излезе на 480 евра со последователно намалување на 300, а беа продадени само 21 милион Игра Коцка наспроти 24-те што ги доби машината Мајкрософт, и секако, далеку од повеќе од 155 што ги постигна PS2. Ова исто така резултираше со недостаток на поддршка од студија и компании до Игра Коцка: имаше малку сирачиња жанрови и мноштво игри што PS2 y Xbox тие не ја видоа светлината во машината Нинтендо.

а што е со GameCube

Друг фактор, иако можеби некои го посочуваат како анегдотски, беше тоа што конзолата живееше во време на транзиција на моќта сама по себе. Нинтендо: историскиот Хироши Јамаучи го предаде претседателството на сегашното Сатору Ивата, за кои велат дека не обрнале многу внимание Коцка игра, бидејќи тој беше повеќе фокусиран на идните планови на компанијата.

јамаучи и ивата

Како што можеме да видиме, хендикепите на Игра Коцка- Доцна беше, имаше слаба дистрибуција на конзоли и игри, многу компании не ја поддржуваа конзолата како што треба, мини ДВД форматот беше грешка, пристрасност за детската конзола и внатрешна транзиција на напојувањето од Нинтендо Тие удрија силно на конзола која се роди поттикнувајќи доста очекувања и од која не се очекуваше да се повторат грешките на неговиот претходник: на крајот, Игра Коцка се покажа како поголема катастрофа од Нинтендо 64, бидејќи беа продадени само 21 милиони конзоли во споредба со 33 од вкупно 64 бита.

игри со gamecube

Веќе знаеме дека иако успехот не го придружува, тоа не мора да значи дека не постоеја квалитетни игри: Братчиња од Супер Смеш, Легендата за Зелда: Винд Вејкер, Легендата за Зелда: Принцезата на самракот, сагата Resident Evil (со таа неверојатна римејк и ексклузивната Resident Evil 0), Прегледниот eо, метал опрема ги солида змиите близначки, двете испораки на Metroid премиер, На Pikmin, Батен Каитос, Вечна темнина, Двојна цртичка Марио Карт, Геист, Ворио Светот, Ворио Вер, сагата Марио партија, Соул Калибур 2 (со линк како ексклузивен лик), Дворец на Луиџи, Приказни за симфонијата, Христички хроника на Final Fantasy, Амблем на оган, Авантури на Starвездената лисица (последниот сет на Ретки за десктоп конзола од Нинтендо), Paper Mario: The Millennial Door, Mario Smash Football, F-Zero GX, Donkey Kong Jungle Beat o ПН 03 се примери за големиот каталог на Игра Коцка, некои од овие игри дури се рестартираат за Wii, но тоа, пријатели, е друга приказна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.