Apple ќе работи на очила за проширена реалност во стилот на Google Glass

Google

Иако се чини дека Гугл го замрзна развојот на Гугл Глас на неодредено време, или за кој се шпекулираше, на ограничениот пазар што може да биде заинтересиран за нив, се чини дека Епл го мисли спротивното, или ова е она што завршува за да го објави Марк Гурман за Блумберг, што го најавува тоа во Apple тие би работеле на еден вид очила за проширена реалност, поврзани со iPhone.

Иако малку или ништо не се знае за нив, очигледно проектот може да биде многу понапреден отколку што можеме да замислиме првично бидејќи, во овој момент, Apple би преговарал со можни снабдувачи на екран што веќе доставиле мала количина од нив до компанијата за да може да започне со тестирање за можно датумно лансирање, најрано, во 2018.

Apple би можел да работи на очила за проширена реалност кои по концепт и форма се многу слични на Google Glass.

Гафас Гугл

Ако ги следите вестите за тоа што се случува во Apple, сигурно ќе знаете дека не е ништо ново што компанијата работи на вакви проекти, не залудно од 2013 година тие прават движења во овој поглед благодарение, на пример, на аквизиција на различни компании чии проекти започнаа да се појавуваат во проблеми со проширена реалност. Од друга страна, според изјавите дадени од самиот Тим ​​Кук, за извршниот директор на Apple, зголемената реалност е нешто навистина одлично и има многу интересни апликации.

Во моментов има уште многу време пред Apple да може да покаже некаков вид финален производ, иако се познати одредени аспекти, како што е фактот дека овие би се поврзал на iPhone безжично, исто како што тоа го прави и Apple Watch денес, да може да прикажува информации во врска со известувањата, пораките, времето ... па дури и да може да остварувате повици и да фотографирате и видео.

Повеќе информации: Блумберг


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.