Apple очекува да продаде 100 милиони iPhone 7 во остатокот од годината

iPhone 7

Многумина беа гласини кои го опкружуваа лансирањето на iPhone 7. Повеќето од нив се потврдени така, лансирањето на iPhone 7 навистина не беше големо изненадување, како што бевме навикнати пред неколку години. Но, се чини дека другите гласини конечно не се исполнети. Зборувам за проценките на продажбата на овој нов модел што ги имаа производителите на компоненти што ги гледав додека компанијата сè повеќе го намалува редоследот на компонентите потребни за да се состави, иако проекцијата на фигурите на Apple, според бројот на резервации на овој уред , се чини дека сè укажува на тоа дека бројките ќе бидат многу повисоки отколку што се очекуваше.

Големиот успех што овој уред го има од отворањето на периодот на резервација, особено сјајниот црн модел, модел кој повеќе не е достапен поради неговиот успех во резервациите, предизвика прогнози за продажбата на аналитичарите. DigiTimes прв скокна во базенот и изјави дека компанијата планира да испорача нешто повеќе од 100 милиони уреди во остатокот од годината.

Нарачките за чипови „Ајфон 7“, направени досега, го надминуваат проценетото, според извори од индустријата: „Сепак, првичните нарачки за„ Ајфон 7 “на„ Епл “беа 15-25% помалку од„ Ајфон 6с “, лансиран една година порано. „Епл“ постави цел своите партнери да направат 100 милиони „Ајфон 7“ до крајот на годината, што е повеќе од претходната прогноза за 80-85 милиони единици, рече изворот. Реалното побарување за iPhone 7 се очекува да стане јасно во средината на октомври, рече изворот.

Apple пред неколку дена објави дека од логистички причини не би го објавил бројот на уреди што ќе ги пласира на пазарот првиот викенд достапност, утре тие ќе бидат пуштени во продажба официјално, па ќе мора да почекаме компанијата да објави официјални бројки за да може да пресмета дали бројките објавени од DigiTimes се слични на реалноста или се резултат на шпекулации во овој медиум со кинеско потекло.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лобо dijo

  Би било убаво да го проверите правописот пред да ја објавите статијата. „Преферирај“ како што вели насловот, не е точен.
  Точната работа е да се предвиди, тоа е да се види однапред. Благодарам