Apple се обидува повторно со дигитални списанија

Апликацијата iOS Kiosk беше нејасен обид на Apple да може да понуди услуга на дигитални списанија до главните медиуми, но како одминуваа годините, видовме како достапната понуда, и внатре и надвор од Соединетите држави, беше многу слаба, бидејќи многу малку издавачи покажаа интерес за оваа услуга.

Апликацијата Киоско престана да биде достапна на iOS пред неколку години. Наместо тоа, Apple ја лансираше News, сервис за вести, сличен на Flipboard, но не го нуди истиот како киоск. Се чини дека момците од Купертино тие сакаат да се обидат повторно и за ова тие ја купија компанијата Текстура, Спотифај или Нетфликс од списанијата.

Текстурата е услуга за месечна претплата која има цена од 9,99 УСД месечно и тоа ни дава пристап до повеќе од 200 списанија, списанија од сите видови и каде главните издавачи како Херст Мередит, Newsуз Корп, Тајм, Роџерс или Конде Наст ги нудат своите публикации. Но, ова не е прв обид на компанијата, бидејќи пред три години ја купи BookLamp, компанија која понуди препораки засновани на нашите вкусови, услуга што не ја заврши со имплементација во други апликации.

Како и обично, Не знаеме какви се идните планови на Apple по аквизицијата на оваа компанија и повеќе од веројатно е дека никогаш нема да знаеме, иако имајќи ги предвид апликацијата News и минатите обиди на компанијата во областа на списанија, со апликацијата Kiosko, веројатно е дека ќе започне заедничка услуга News and Magazines каде што можат да бидат вклучени и издавачите рекламирање. Ако го погледнете успехот на услугата за вести на Apple, Apple можеби ќе сака да го смени деловниот модел во модел кој е поинтересен за издавачите и попрофитабилен за компанијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.