Со вграден часовник ја разгледавме ехо точката од 3-та генерација

Амазон ажурираше многу производи во својот опсег Ехо, вклучувајќи го и Амазон Ехо што сега е трета генерација, Препорачуваме да ја поминете нашата длабинска анализа. Но, сега сме тука да разговараме за друг од производите во каталогот, поточно Amazon Echo Dot, малиот звучник со Alexa доби некои нови функции, како што е часовник и многу мало редизајн. Останете со нас и откријте ја оваа нова 3-та генерација на Amazon Echo Dot со вграден часовник, мал звучник со Алекса, кој сака да се прикраде во вашата ноќна масаАјде да видиме што треба да ни кажете.

Дизајн и материјали

Оваа 3-та генерација на Amazon Echo Dot со вграден часовник неизбежно ќе ве потсети на претходната верзија, и таа е практично идентична, всушност ги задржува и димензиите и тежината во целост, имаме 143 x 99 x 99 милиметри за вкупна тежина од 300 грама, да бидам искрен. Нема да можете да го разликувате од претходниот модел, иако во овој случај изданието што го тестиравме е верзија со часовник, има серија LED диоди што ќе ни дадат време, што е случајно најпосакуваното прашање на ова мал паметен звучник.

Имаме најлон за покривање на уредот, силиконска основа на дното за да спречиме да се движи, на задната страна влезната порта и излезната порта 3,5 mm во случај да сакаме да направиме некој друг звучник паметен. На врвот истите контроли како и секогаш: Повикајте Алекса; Зголемете ја јачината на звукот; Помал волумен и исклучете ги микрофоните. Немаме повеќе новости, всушност ЛЕД-прстенот што ни го покажува статусот на звучникот е сепак ист како порано, ниту пак е нов. Вистината е дека Амазон ризикуваше многу малку.

Технички карактеристики

Што се однесува до звукот што го имаме точно ист како порано, односно Амазон воопшто не иновираше во ова 3-та генерација Амазон Ехо Точка. Имаме четири микрофони што се тие што ќе ни помогнат да разговараме со Алекса (а кои се недоволни ако пуштаме музика со максимална јачина на звучникот). Од друга страна, имаме 40 милиметарски моно звучник за пуштање музика, без поддршка на ниво на бас или сабвуфер. За останатото, вреди да се спомене дека немаме компатибилност со Dolby Audio, дефинитивно на ниво на перформанси е да не извадиме од патот.

Треба да се напомене дека Неговото LED осветлување ќе ги означи и температурата и обемот на уредот ако комуницираме со овие податоци, како и точното време. Од друга страна, задниот дел има 3,5 милиметарски аудио излез Jackек што ќе ни овозможи да го „направиме паметен“ секој друг звучник што сакаме да го додадеме. Имаме Bluetooth со протокол A2DP и ​​AVRCP, како и Двоен опсег WiFi, и 2,4 GHz и 5 GHz во зависност од нашите потреби, јас секогаш препорачувам да користите опсег од 2,4 GHz за да добиете компатибилност и стабилност на сигналот.

Карактеристики на Amazon Echo Dot

Надвор од фактот дека станува збор за звучник со добри перформанси, сега имаме ЛЕД дисплеј кој ќе ни го покаже времето. Ова беше еден од деталите што најмногу го бараа корисниците и можете да го пренесете директно до вашата ноќна маса. Овој ЛЕД-екран е затемнет кога го покажуваме или кога ќе ги исклучиме светлата преку Алекса, но како што рековме, тоа исто така ги покажува информациите за температурата и волуменот ако ги побараме. За останатото, Spotify Поврзете и компатибилност со класичната Skills of Amazon продавница.

Сега кога имаме часовник, Ние исто така можеме директно да ви поставиме аларми, да ги одложуваме и да ви кажеме да пуштате одредена музика. Едноставно, треба да ја прашаме Алекса и системот ќе утврди дека сме соочени со будилник. Ова е несомнено најинтересната карактеристика на овој уред, кој го транспортира директно до вашата ноќна маса, а тоа е дека виеШтом осветленоста на LED дисплејот е затемнета, немаме премногу проблеми, не е непријатно и целосно се интегрира во кој било декор на собата, тоа е секако идеалното Ехо за спална соба.

Корисничко искуство

Моето искуство со ова 3-та генерација на Amazon Echo Dot беше релативно подносливо со оглед на тоа што е главната функција. Тој е добар придружник за ноќната маса и може да го замени нашиот вообичаен будилник, под претпоставка дека не сте од оние што го користат мобилниот уред како будилник, што е нормално денес. Барем можете во еден момент да видите колку е времето без да мора да го прашате и тоа ќе покаже нешто поинтересна информација како што е температурата па дури и точниот волумен на кој се игра нешто.

Овој звучник, сепак, служи малку повеќе отколку да извршува функции со Алекса како што се управување со нашите уреди за домашна автоматизација или слушање радио, па дури и подкаст. Музиката се репродуцира со непостоечки бас и недоволен волумен, секако дека е идеален придружен уред, но не и доволен музички плеер, Имаме многу фактори против и тоа е дека звучникот не е доволен за да биде пријатен, иако се чини идеално прилагоден за да понуди јасен глас, всушност можеме дури и да остваруваме повици ако сакаме (препорачуваме да го гледате видеото на нашиот YouTube канал).

Мислење на уредникот

Дефинитивно првиот камен на сопнување е во цената, неговата стандардна цена е 69,99 евра, иако верзијата без часовник сè уште се чува за 59,99 евра. Имаме четири бои во моделот со часовник: црна, светло сива, темно сива и розова. Ми недостига син модел, но не е ни лош, да бидам искрен. Тешко ми е да го препорачам, сепак ако ја земеме предвид вредноста на парите и дека можеме да се обложиме за малку повеќе пари за други производи од истиот опсег како што е 3-та генерација на Amazon Echo, што е со високи перформанси производ, ова ќе зависи од вашите потреби.

Со вграден часовник ја разгледавме ехо точката од 3-та генерација
 • Оценка на уредникот
 • 2.5 ratingвезден рејтинг
34,99 a 65,99
 • 40%

 • Со вграден часовник ја разгледавме ехо точката од 3-та генерација
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Потенци
  Уредник: 40%
 • Перформанси
  Уредник: 50%
 • конфигурација
  Уредник: 90%
 • квалитет
  Уредник: 50%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 50%

Добрите

 • Компактен и минималистички дизајн
 • Вграден часовник
 • Лесно се поставува

Contras

 • Недоволна моќност
 • Не знам зошто не користи USB-C
 • На голем волумен микрофонот страда
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.