Ги анализираме Samsung MU6125 TV, 4K и HDR 10 на услугата на средниот опсег

Телевизиите имаат се повеќе карактеристики што нè тераат да се изгубиме во морето на спецификации, Немаме друг избор освен да одиме на Интернет и не ни е лесно да набавиме зајак на голема површина, особено земајќи ги предвид разновидните цени што можеме да ги цениме во овие околности. Зборуваме за фактот дека телевизискиот пазар е моментално заситен со компании кои нудат наводно слични производи по многу различни цени… која е вистинската разлика?

Денес ќе анализираме телевизија со среден опсег со доста високи спецификации и која имаше спектакуларна цена во текот на минатиот црн петок, зборуваме за телевизија Samsung MU6125, телевизор со среден опсег што носи 4K резолуција и HDR 10 одлики во сите џебови, ајде да одиме таму со анализата.

Како и секогаш, детално ќе ги анализираме карактеристиките на оваа телевизија што ни нуди дизајн многу сличен на оној на другите серии на Самсунг и што може да не натера да се сомневаме, без сомнение мора да истражуваме во одредени детали за да сфатиме дека е еден од уредите поприлагодена по квалитетна цена на корејската фирма иако не ја добива позицијата што ја заслужува на полиците на големите продавници, токму заради овој детал. Треба да се напомене дека единицата што ја анализираме е купена во продавница за 499 евра, и покрај фактот што во моментов претрпе силен пораст на цената што се движи околу 679 евра според кои специјализирани продавници.

Дизајн: Многу класичен, многу Самсунг

Не можеме да очекуваме премногу од дизајнот, главно затоа што делови како што се потпорот и рабовите се тотално користени во други серии, поточно ја имаме истата поддршка како и повеќето уреди на серија Samsung 6 за телевизии. Антрацитните црни рамки се изработени од пластичен материјал и завршени Jet Black, loversубители на прашина и можни микроабразии, затоа е важно да се има предвид дека ако сме loversубители на длабоко чистење, овој ТВ треба да се грижи во овој поглед, обложувајќи се главно на прашина или микрофибер.

Пластични материјали насекаде, совршено скриени. Samsung знае многу добро да го скрие овој вид детали, под ова мислиме дека откако ќе се постави телевизорот, тој ќе помине совршено низ премиум материјал, но кога станува збор за монтирање, ќе сфатиме дека тежината е мала и дека благодарение на неговата закривеност тој го држи доста добро големиот панел на овој 50 инчен телевизор.

Истото за контролата, контролата полна со копчиња, пластика и без нагласување на дизајнот, функционалноста преовладува уште еднаш, особено со оглед на огромните можности што ни ги нуди неговиот оперативен систем. Ова се неговите официјални димензии:

 • Вкупно со основа: 1128.9 x 723.7 x 310.5 mm
 • Тежина со држач: 13,70 кг

Технички карактеристики: Прилагодување на средниот опсег на телевизорите

Како и секогаш, ќе ги сумираме главните технички карактеристики, за да знаете на што правите. Меѓу нив, треба да се напомене дека и покрај тоа што има неколку УСБ-уреди, па дури и етернет, да уживате во многу мултимедијални додатоци, она што го немаме на располагање е Bluetooth, нешто што треба да се пропушти особено кога поврзувате дополнителни додатоци за интерфејсот.

 • Панел 50 инчи рамни
 • LCD-LED технологија
 • 8-битна VA
 • Резолуција: 4K 3840x2160
 • HDR: HDR 10 технологија
 • PQI: 1300 Hz
 • Приемник: DTT DVB-T2C
 • ОС: Паметна телевизија Тизен
 • Врска HDMI: 3
 • Врска USB: 2
 • Аудио: Два звучници од 20W со Dolby Digital Plus со Bass Reflex
 • Управување со бојата: PurColor
 • Динамички сооднос: Мега контраст
 • Автоматско движење плус
 • Етернет RJ45
 • CI слот
 • Оптички аудио излез
 • WiFi
 • RF влез
 • Режим на игра

Но, нешто што треба да се земе предвид е исто така моќта на хардверот што го крие вашиот паметен телевизор, а тоа е дека Самсунг обложува на сопствен хардвер и оперативен систем, што го прави неверојатно функционален, во Гаџет Актуалидад дека секогаш сме биле loversубители на Андроид ТВ, Мора да кажеме дека со Tizen дополнителен уред е тотално непотребен за овој вид задачи. Друга клучна поента е дека се соочуваме со телевизор со енергетска ефикасност од класа А, тој не е најоптимален на пазарот, но нуди спектакуларни резултати во потрошувачката.

Сè е во прилог: Најдоброто од Samsung MU6125

Имаме енормно конкурентна цена, соочени сме VA панел со 4K резолуција што ни нуди многу добри контрасти, односно ќе можеме да уживаме во стабилни слики со добра резолуција, нема истекување на светлина и добра сива скала. Реалноста е дека сликата изгледа многу остра, иако имајќи предвид дека се соочуваме со 50-инчен панел, таа очигледно се фаќа со резолуции пониски од 1080p Full HD.

Неговиот оперативен систем е едноставно спектакуларен, можеме да уживаме во содржината на Интернет благодарение на неговиот прелистувач и искористувајќи ја WiFi конекцијата, способна дури и да се поврзе со мрежи од 5 GHz. Вака се движи овој телевизор, сè без да заборавиме дека благодарение на Нетфликс, па дури и Мовистар + Како компатибилни апликации во вашата продавница, можеме да уживаме во HDR содржина преку Интернет и со резолуција од 4K. Така, Тизен ни овозможува да го извлечеме максимумот од телевизијата.

Аудиото се брани на спектакуларен начин, исто така комбиниран со оптичкиот кабел и прави добар пар со звучна лента, неговите карактеристики на Долби се прикажани повеќе од доволно. Без сомнение, телевизијата работи добро и покажува повеќе од доволно за најшироката јавност од овој вид производи.

Негативности: Најлошото од Samsung MU6125

Сè немаше да биде добро, првиот минус е тоа ние сме пред панел од 8 битаОва значи дека иако имаме HDR 10 и ќе го искористиме најдобриот HDR стандард, нема да можеме да се движиме помеѓу целиот опсег што ни го нуди, и е дека за ова ќе ни треба панел од 10Бити, дали ја забележувате разликата? Можеби не е доволно за нормалниот корисник.

Исто така, нема Bluetooth телевизија, нешто што не мора да го пропуштиме, освен ако не сакате да заштедите на жици, на пример кога поврзувате компатибилна звучна лента или на пример за контролна галантерија во корисничкиот интерфејс. Конечно, забележете дека не изгледа идеална телевизија за играње, особено за најсложениот корисник во смисла на освежување и заостанување, и покрај фактот што имаме режим на игра што добро ја решава ситуацијата, време на одговор од 10 ms , Не е многу, тројно, на пример, специјализирани монитори.

Мислење на уредникот

Ги анализираме Samsung MU6125 TV, 4K и HDR 10 на услугата на средниот опсег
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
499 a 679
 • 80%

 • Ги анализираме Samsung MU6125 TV, 4K и HDR 10 на услугата на средниот опсег
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Панел
  Уредник: 80%
 • Перформанси
  Уредник: 85%
 • Ефикасност
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%
 • Conectividad
  Уредник: 80%
 • Паметен ТВ систем
  Уредник: 95%

Несомнено, се соочуваме со телевизор кој е многу тесен по цени, но не и по карактеристики, Самсунг се ограничи на отсекување на некои дополнителни, но не и по изглед, и со тоа добивање на 50-инчен екран со одлични карактеристики. Иако е вистина, тоа не изгледа премногу привлечно кога е околу 700 евра, ако земеме предвид дека може да се види на продажба од 499 евра, тоа би можело да биде идеална опција за промена на телевизијата. Секако по оваа цена тешко дека ќе најдете нешто подобро на пазарот.

Добрите

 • Минималистички дизајн и мала рамка
 • 4K и HDR10
 • Платформа

Contras

 • Без Bluetooth
 • 8Bits панел

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Маријано dijo

  Здраво,

  Сакав да знам дали оваа телевизија има влез HDMI 2.0

  Благодарам и почит

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Да.

 2.   Едуардо dijo

  Здраво, би сакал да знам како можам да поврзам слушалки. Ви благодарам

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Нема Bluetooth.

бул (точно)