Дали ќе патувате со авион? Еве ги сите лозинки за Wi-Fi за светските аеродроми

wifi-аеродром

Многумина од нас имаат тенденција да патуваат постојано, без разлика дали се на работа, задоволство итн. Кога ќе пристигнеме на аеродром и ќе ни биде јасно дека ќе поминеме неколку часа внатре, првото нешто што обично го правиме е да бараме Wi-Fi мрежи за да можеме да ги поврземе смартфонот, таблетот или лаптопот и да ги поминуваме часовите во попријатен начин без трошење на нашата договорна врска со податоци. Ова се множи кога ќе пристигнеме на аеродром во земја што не е наша и затоа корисникот Анил Полат започна да ги зачувува лозинките на мрежите Wi-Fi на аеродромите и авиокомпаниите што работат во нив добивање на многу добра база на податоци за користење при пристигнување во местата и не мора да се обидувате да барате или да барате лозинки и така натаму

Оваа идеја што на почетокот немаше друга цел освен да ги запише лозинките за да има побрз пристап и без никакво ограничување во однос на времето на употреба или брзината на врската благодарение на мрежите на авиокомпаниите, а не на самите аеродроми, стана автентична мапа со шифрите на скоро сите аеродроми во светот, делумно благодарение на соработката што ја има Полат Тој побара од корисниците да ја прошират таа база на податоци и да опфатат што повеќе податоци.

Сега имаме мапа достапна на „Гугл мапс“ (онаа што ја имаме над овие редови) каде што можеме да го провериме бројот на аеродромите што ги регистрирал заедно со нивните мрежи Wi-Fi и лозинките. Исто така, започна развој на апликација што е достапна за Корисниците на Android и iOS се нарекуваат WiFox и тоа му овозможува на корисникот да избере аеродром од базата на податоци и набавете ги лозинките за Wi-Fi, но за ВИП просториите што ги имаат некои компании воздушна и на овој начин ги добивате податоците за врската дури и пред да пристигнете на самиот аеродром.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.