10 ефективни безбедносни практики што треба да ги разгледате во Windows

безбедносни совети за Windows

Големиот број на малициозни датотеки со кодови што постојат на Интернет може да бидат главната причина да ги прифатиме овие совети и практични упатства што ќе ги споменеме во овој напис, а кои немаат друга цел освен таа на направете безбедност на Виндоус да преовладува за најдобар наш комфор.

Имајќи предвид дека постојат различни патишта на зараза од кои би можеле да бидеме жртви во одреден момент, безбедност на нашиот оперативен систем треба да биде еден од главните аспекти што треба да се земат предвид.

1. Подобрете ја безбедноста со добар антивирус

Кога се повикувате на добар антивирусНие нужно се обидуваме да споменеме дека треба да се плати; бесплатна алатка подразбира одредени ограничувања, исто што може да дозволи внесување на датотека со малициозен код на нашиот компјутер.

Преземете ESET Smart Security

Вируси, тројанци, малициозен софтвер, шпионски софтвер и неколку други датотеки со малициозен код не само што доаѓаат од различни Интернет-средини, туку и, може да се интегрира во некои додатоци во нашиот интернет прелистувач, средина што бесплатните апликации генерално не можат да ја детектираат.

2. Нека UAC е секогаш вклучен

UAC (Контрола на корисничка сметка) е генерално секогаш активирана, иако одредени алатки и апликации бараат од корисникот привремено да ја деактивира оваа функција; ситуацијата обично се јавува кога се обидувате да инсталирате некаква апликација во која сакате да регистрирате нелегален сериски број.

UAC

Од Виндоус 7 па наваму, овој UAC секогаш ќе биде активиран стандардно, функција што има за цел да спречи инфекција на оперативниот систем од малициозен софтвер (пукнатина).

3. Секогаш конфигурирајте го и овозможете го Firewall-от

Ова е уште еден аспект на безбедност што секогаш мора да го земеме предвид, околина што никогаш во животот не треба да го деактивираме бидејќи со ова, ќе дозволиме внесување на секаков вид закана за Виндоус.

FireWall на Windows

Од Windows XP па натаму, Firewall-от за Windows е активиран стандардно; Ако постои алатка за која сме сигурни дека не содржи никаков вид на малициозен код, тогаш можеме конфигурирајте го овој Firewall за да дозволите директна врска помеѓу нашиот тим со нивните соодветни сервери.

4. Оневозможете ја Java

Java е една од алатките што обично се користи за посета на одредени веб-страници; За жал, ако корисникот не ја сретне најновата верзија на овој додаток, тој може да биде жртва на некаква датотека со малициозен код.

Јава на Виндоус

Јава претрпе голем број напади поради своите огромни ранливости, дупки што ги користи хакери кои се обидуваат да соберат информации преку различни колачиња на Интернет. Препорачливо е да ја деинсталирате Java од Windows, иако ако тоа навистина е потребно, апликацијата што ја бара повторно ќе ја инсталира.

5. Чувајте го системот ажуриран со Windows Update

И покрај неуспесите што може да се појават со одредени ажурирања на Виндоус, секогаш се препорачува тие да се извршуваат во нашиот оперативен систем.

Windows Update

Ова е затоа што нови закрпи се предложени од Мајкрософт, наменети за заклучување на некои дупки безбедност; Многу од овие закрпи се наменети за корекција на грешки што обично се појавуваат во различни интернет прелистувачи или во одредени апликации од трети страни.

6. Инсталирајте безбедни апликации во Виндоус

Многу луѓе се обидоа да преземат и инсталираат апликации добиени од торент, кои генерално имаат тенденција да имаат одредени закани во нивните соодветни пукнатини.

инсталирајте безбедни апликации на Виндоус

Поради оваа причина, преземањето на апликациите треба да се изврши само од официјални страници, а не од некои сомнителни.

7. Избегнувајте инсталирање на пиратски софтвер

Овој аспект е суштински поврзан со она што го спомнавме во претходниот мандат; пиратскиот софтвер никогаш нема да донесе добри работни резултати на нашиот персонален компјутер.

Ако во одреден момент нашиот компјутер работи совршено добро и тогаш почнува да станува сè побавно и побавноМожеби треба да анализираме од кога се случи оваа ситуација; со сигурност дека можете да заклучите како нас кога споменувате дека, Овој неуспех се случи кога инсталиравме некаков пиратски софтвер.

8. Бидете внимателни со социјалниот инженеринг

И покрај фактот дека овој аспект беше совршено добро идентификуван пред некое време, новите корисници на Виндоус честопати паѓаат во стапицата на социјалниот инженеринг.

Социјално инженерство во Виндоус

Тоа се однесува на лажни пораки што стигнуваат до нашата е-пошта, каде што од нас се побарани ингеренциите за пристап до услугата или која било друга околина, таа под „закана“ дека нашата сметка ќе биде затворена или дефинитивно прекинувај, што е лага.

9. Често менувајте лозинки

Друг безбедносен аспект што мора да го земеме предвид е лозинките за пристап до нашите Интернет услуги.

Ако во одреден момент сме се сомневале дека некој влегол во нашата е-пошта (или која било друга слична средина), можеби веќе ја сменивме лозинката за нова; Никогаш во нашиот живот не треба да ја користиме повторно таа лозинка што претходно била пробиена, бидејќи се наоѓа во базата на податоци на овие бескрупулозни корисници.

10. Користете силни лозинки

Ова е главната препорака што обично им се дава на корисниците кои разгледуваат различни Интернет-средини; на употреба на силни лозинки може да ни помогне добро да ги чуваме информациите што ги имаме на различни места во облакот и на нашиот компјутер.

Силна лозинка се генерира со комбинација на алфа-нумерички (букви и броеви), големи, мали и одредени знаци што го отежнуваат дешифрирањето.

Повеќе информации - Преземете ESET Smart Security 5, Преземач на торенти на Вузе: Преземете датотеки со торенти на Андроид, Како можете да ги оневозможите апликациите што започнуваат со Windows, Важноста на генерирање силни лозинки


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.