Nintendo Switch е еднаков на рекордот на PlayStation 2 во Јапонија

Сите со воодушевување се сеќаваме на малку задебелени букви од Сони. И дали е тоа PlayStation 2 беше првата конзола што првично беше лансирана во црно од опсегот на PlayStation, стил кој е зачуван до сега. Но, PlayStation 2 беше важен за многу повеќе детали, а тоа е дека се соочуваме со една од конзолите за игри што има најмногу продажни рекорди од сите видови.

Сепак, Nintendo и без да прави премногу бучава пристигна да постави нови темели. Големиот „N“ достигнува важни нивоа на продажба во Јапонија со помош на Switch, соборувајќи ги рекордите поставени од PlayStation 2.

Во текот на 200-та година видео-конзолата Сони успеа да продаде не помалку од 3.016.622 единици во јапонската земја, додека во текот на оваа година 2017 година, Прекинувачот би ја сместувал во домовите на азиската земја важната бројка од 3.258.083 единици. Јасно е дека ние сме пред се феномен, но мора да запомниме не само дека Јапонија е земја јасно под влијание на Нинтендо, туку дека постои и важна култура на видео игри што силно ја поддржува продажбата.

Nintendo Префрли

Примерот е сосема јасен, бидејќи и двете конзоли беа лансирани во текот на месец март, па трката е крајно фер. На прогнози на конзолата се многу оптимисти во 2018 година. Нинтендо очекува да продаде 20 милиони конзоли следната фискална година ширум светот, и иако не сакаат да зборуваат за успех, тие веќе ја надминаа претходната конзола, Nintendo Wii U, во Јапонија како најдобриот пример.

Најпродавани игри во Шпанија во 2017 година

Позиција ПЕГИ-код juego платформа
1 18 + ПОВИК ЗА ДОЛНОСТ Втора светска војна (ВКЛУЧИ ИСКЛУЧИВО ИД.) PS4
2 3 + ФИФА 18 PS4
3 16 + НЕБЕЗБЕДЕН: ЗАГУБЕНА ЛЕГАСИЈА PS4
4 18 + КРЕДОТ НА УБИСТВОТО: ПОТЕКЛИ (ПОВЕЕ. ИСКЛУЧИВО ИД.) PS4
5 7 + ПОКЕМОН УЛТРА СОЛ NINTENDO 3DS
6 3 + СУПЕР МАРИО ОДИСЕЈ ПРЕКИНУВАЧ
7 7 + ПОКЕМОН УЛТРА МЕСЕЧИНА NINTENDO 3DS
8 3 + ГРАН ТУРИСМО СПОРТ Ограничено издание (ВКЛУЧИ ИСКЛУЧИВО ИД.) PS4
9 3 + ГОЛЕМ Спортски туризам PS4
10 16 + STВЕЗНИ ВОЈНИ: БЕТЛЕФРОНТ II PS4

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.