За да се изврши првата испорака на дронот Амазон му беа потребни 13 минути

Се чини дека испораките и куририте за пратки на Амазон може да се променат порано отколку што мислиме. Во Обединетото Кралство е извршена првата испорака на пакет со услугата Amazon Prime Air за само 13 минути од моментот на купувањето додека клиентот не го добие пакетот во градината на неговата куќа. Очигледно овој купувач соработува директно со Амазон и ние немаме работа со вистинска зделка (иако видеото е), но целиот процес се одвива природно како да е обичен корисник. 

Дронот избран за овој вид испорака овозможува достигнување големи брзини и носење на максимална тежина од 2,6 кг, максималното растојание е 25 километри. Од друга страна, се очекува придобивките од овие беспилотни летала Продолжете да се подобрувате во однос на тежината што можат да ја носат и максималното растојание за пратки од овој тип што се очекува да станат реални во 2018 година.

Ова е видеото во кој е прикажан вистинскиот процес на овој лет со прва берза испорака:

Нема сомнение дека овие видови испораки се ексклузивни за одредени места и не можат да се користат на сите локации каде што работи Амазон. Дронот користи интегриран GPS кој го води постојано, но во денешно време законите на секоја земја се различни и ова е проблем што треба да се заврши. Покрај тоа, во рурална средина, дронот не мора да се справува со толку многу пречки и се претвора подобро однесете мал пакет од магацинот Амазон до адресата. Во секој случај, Безос сака да спроведе ваков вид дистрибуција во некои земји и продолжува со јасна идеја за официјално користење дронови за тоа за неколку години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Родо dijo

    Да се ​​соочиме, ова никогаш нема да се случи. Човечкото суштество, да, ние сме лоши, чувствуваме завист, jeубомора и други чувства што се само од наша раса. На кратко, нема да има ниту еден жив дрон жив или во рацете на Амазон

бул (точно)