18 месеци без да може да вози затоа што тој беше копилот со неговиот автоматски пилот на Тесла

Батерии

Tesla Autopilot е огромна корисна карактеристика во автомобилите на компанијата. Бидејќи му овозможува на корисникот малку да "одмори". Иако оваа функција бара возачот секогаш да биде внимателен, во случај да не работи добро, бидејќи видовме дека се регистрирани несреќи во кои е активиран. Но, има луѓе кои многу му веруваат на овој систем.

Како што е случајот со Бавеш Пател, британски државјанин. Во мај минатата година тој реши да оди на прошетка со неговиот Тесла модел С. Досега ништо лошо, но тој одлучи да го стори тоа седејќи на совозачкото седиште, додека автомобилот возеше сам во режим на автоматски пилот.

Британецот беше зачуден од тоа колку добро работи неговиот автоматски пилот на Тесла, кој сакаше да ги однесе работите малку подалеку. Иако тој не предизвика никакви сообраќајни несреќи, англиската полиција го фати овој несовесен возач. Од оваа причина, по приведувањето, тој беше обвинет за различни обвиненија.

Бидејќи сметаат дека било многу неодговорно, покрај тоа што ги довеле во ризик животите на другите возачи. Значи, осуден сте на 18 месеци без возачка дозвола. Исто така, ќе мора да платите 1.800 фунти, да посетувате 10 дена настава за однесување и 100 часа неплатена работа.

Ова е едно од првите убедувања од ваков вид. Но служи како добро предупредување за корисниците кои поседуваат автомобил Тесла и користат автоматски пилот. Бидејќи оваа функција не дава 100% гаранции дека сè ќе оди добро и нема да има несреќа.

За тоа nили би било изненадувачки ако видиме слична осуда во иднина, на луѓе кои го ставаат автоматскиот пилот во автомобилот и не обрнуваат внимание на патот. Несреќата во Убер се случи вака, а исто така и сообраќајната несреќа на Тесла кон крајот на март во Калифорнија се случи додека автоматскиот пилот беше вклучен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)