18% од младите Шпанци се зависни од Интернет

 

Зависност од Интернет

Се зголемува бројот на млади Шпанци на возраст меѓу 14 и 18 години, кои се погодени од зависност од не-супстанции. Овие типови на зависности вклучуваат зависност од присилна употреба на Интернет. Во Шпанија, Според Здравјето, има 18% од младите меѓу овие возрасти кои страдаат од зависност од Интернет. Министерството за здравство ги откри овие информации во новата Национална стратегија за зависности.

За прв пат, податоците за зависностите поврзани со употребата на нови технологии се собрани во овој извештај. Ова е важна информација затоа што користењето компјутер или паметен телефон игра важна улога во животот на повеќето млади луѓе.

Од Здравје ја покажуваат својата загриженост за зголемувањето на патолошката употреба на Интернет, социјалните мрежи или дигиталните медиуми. Покрај тоа, забележано е и зголемување на улогата на технологиите што предизвикуваат зависност однесување. На пример, коцкање и коцкање преку Интернет. Фактори кои се однесуваат на истражувачите.

Зависност од Интернет

Се чини дека коцкањето преку Интернет е еден од главните проблеми што се откриени. Затоа што 9,8% од оние под 18-годишна возраст дали некогаш сте се коцкале на Интернет. Во меѓувреме тој 44,8% од возрасните кои се зависни од коцкање се коцкале пред да наполнат 18 години.

Зошто Националната стратегија за зависности постави спречување на зависности што е можно поскоро како еден од нејзините апсолутни приоритети. Бидејќи што побрзо луѓето започнат со ваквото однесување, потешко е да се донесе нивниот крај. Меѓу планираните мерки се регулираат рекламирањето игри на игри на среќа во простори посветени на малолетници.

Тие исто така бараат да понудат програми со кои треба да се упатуваат младите луѓе за употреба на Интернет и нови технологии вообичаено. Бидејќи здравата употреба може да спречи многу проблеми во иднина. Повеќето активности на овој нов план ќе бидат насочени кон адолесцентите, кои се групата во која проблемите растат најмногу. Покрај проблемите со зависност од Интернет, тие исто така бараат да се фокусираат на консумирање алкохол пред 18-та година од животот и родови разлики во областа на зависности.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.