2.000 лажни позитиви при препознавање на лицето во последното финале во Лигата на шампионите

Препознавање на лицето

Гледавме како технологијата за препознавање на лицето добива присуство. Не само во мобилните телефони, туку и во други намени, како што е безбедноста. На пример, велшката полиција го искористи тоа во финалето на Лигата на шампионите минатата година. Благодарение на оваа технологија, тие се во состојба да идентификуваат опасни или луѓе во потрага.

Иако многумина го критикуваат правилното функционирање на препознавањето на лицето. Нешто што повторно ќе биде доведено во прашање со бројките за ефективноста во ова финале во Лигата на шампионите. Бидејќи хит стапката беше само 7%, со повеќе од 2.000 лажни позитиви. Некои податоци кои не инспирираат голема доверба.

Полицијата го искористи овој систем за време на финалето на турнирот. Вкупно 173 позитивни предупредувања. Иако врв е тоа имало 2.297 лажни позитиви. Што нè носи до оваа стапка на хит од 7% за која разговаравме. Но, велшката полиција соопшти дека се задоволни од операцијата. Бидејќи благодарение на оваа технологија тие имаат постигнато 450 апсења во различни случаи.

Камера за препознавање лице на Велс

Целта на препознавање на лицето е создадете алгоритам во кој се поставуваат портрети на опасни или будни луѓе. На овој начин, алгоритмот ќе може да ги лоцира овие луѓе. Покрај тоа што можат да ги идентификуваат од толпата во настани како Лигата на шампионите. Значи, многу го забрзува процесот на локализација.

И покрај бројот на лажни позитиви на ова препознавање на лицето, полицијата вели дека тоа е вообичаено во овие типови на системи. Но, со текот на времето тие се подобруваат. Значи, оваа бројка ќе се намали малку по малку. Покрај тоа, тие исто така коментираат дека сликите обезбедени од УЕФА и Интерпол биле со низок квалитет.

Свесни се и за нив проблемите и грижите што ги генерира препознавањето на лицето во однос на приватноста. Значи, тие се надеваат дека ќе се воведат механизми за регулирање на ова и за добивање рамнотежа. Она што е јасно е дека не е последен пат да слушнеме за овие проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->