На 27 октомври, Apple ќе ги објави финансиските резултати од Q4

appleinvestornews-800x502

Компанијата од Купертино ја достигна својата врвна точка минатата година во која ги сруши сите рекорди на компанијата за продажба на уреди. Оттогаш, бројот на компанијата се намалува, прилагодувајќи се на потребите на пазарот, а делумно и поради моменталната сатурација на пазарот за телефонија, каде што и покрај фактот дека Apple се фокусира само на врвните, Секој пат кога на пазарот пристигнуваат нови терминали со многу добри карактеристики по многу разумни цени. Покрај тоа, главниот пазар на „Епл“, Кина, почнува да покажува знаци на исцрпеност и повеќе не е моторот што ја донесе компанијата на врвот.

На 27 октомври, Apple ќе ги објави финансиските резултати што одговараат на последниот фискален квартал на компанијата, што одговара на месеците јули до септември и кои служат за затворање на годината на компанијата. На оваа конференција Apple ќе ги претстави првите бројки за продажба на iPhone 7 и iPhone 7 Plus, во кој според некои оператори имаше многу поголем успех од претходниот модел. Мора да се земе предвид дека во првиот круг на лансирање, бројот на земји е многу поголем отколку во претходните години, каде лансирањето е ограничено на десетина од нив.

Но, аналитичарите веќе ги објавуваат нивните очекувања за продажба и во кои можеме да видиме дека и покрај тоа што се достапни во многу повеќе земји, побарувачката за iPhone 7 нема да биде скоро иста со iPhone 6s. Главната причина е што дизајнот е практично ист и дека веста што ја претстави компанијата не имплицира неопходна промена, особено за корисниците кои минатата година го обновија својот уред за iPhone 6s и 6s Plus.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.