4 алатки и алтернативи за тестирање на моќноста на вашиот компјутер со Windows

тестови за ефикасност на процесорот

На многу луѓе им се случи целосно анегдотска состојба со своите персонални компјутери, кои и покрај тоа што беа класифицирани (од службеникот во продавницата) како една од најмоќните на пазаротПостојат моменти кога страдаат од голема бавност и, исто така, од прегревање што може да се забележи на задниот дел од случајот.

Оваа ситуација не се јавува само кај десктоп персоналните компјутери, туку и кај лаптопите, во кои наместо нив можат да бидат слушајте револуции во минута кои се претставени во ладилникот заради претеран звук што го емитува. За да бидете целосно сигурни во работната ефикасност на секоја од компонентите на вашиот персонален компјутер, сега ќе ви препорачаме да извршите одредени тестови за напојување со неколку алатки во Виндоус.

Ова станува претпочитана алатка за многумина, а особено за оние кои сакаат да ја анализираат моќноста на нивната графичка картичка, поради фактот што одредени тестови на OpenGL беа извршени првенствено.

Тешки

Во прилог на ова, исто така е можно да се анализира состојбата на хард диск, RAM меморија, процесор и безброј елементи кои се дел од структурата на нашиот персонален компјутер. Корисникот може да дефинира дали сака да ги спроведе сите овие тестови заедно или само, фокусирајќи го своето внимание на одреден елемент (независно). На пример, ако компјутерот се рестартира секој момент, можете да се обидете да извршите тестови само на тврдиот диск или RAM меморијата.

Малку слична и различна во исто време, оваа алатка исто така извршува одреден број тестови за компатибилност и ефикасност на работата, фокусирајќи се посебно внимание на видео картичката, нешто за што ќе можете да сфатите со фаќањето што ќе го поставиме следно.

Крзно Марк

Ако сакате да знаете дали видео картичката интегрирана во вашиот персонален компјутер е навистина моќна, можете ставете го хардверскиот елемент на тест со различните функции што ви ги нуди оваа алатка. На пример, можете да тестирате на 1080p или друга резолуција, сето тоа зависи од видот на работата што ја работите на вашиот персонален компјутер. Откако ќе завршат тестовите, ако сметате дека вашиот персонален компјутер е помоќен отколку што очекувавте, можеби можете да ја користите опцијата на дното што ќе ви помогне да направите споредба со другите анализи направени на слични модели.

Оваа алатка има минималистички интерфејс и исто така, значително мала тежина (20 KB) и, сепак, исполнува многу важна функција кога станува збор за анализа на процесорот и неговите различни јадра.

StressMyPC

Стандардно, апликацијата може да го стави вашиот процесор да работи до максимален стрес, нешто што ќе го забележите кога ќе слушнете како ладилникот звучи речиси вознемирувачки. Оваа апликација се користи првенствено од кои имаат персонални компјутери и оперативен систем базиран на 64 бита, бидејќи тоа е единствениот начин да се знае дали сите јадра се во совршена состојба.

Ако сте купиле компјутер со неколку јадра и со огромна брзина (според промоцијата на моментот), можеби ќе треба да знаете дали процесорот има капацитет да изврши единствена и едноставна пресметка.

Тестер за стабилност на системот

Како што спомена од развивачот на оваа алатка, стрес-тестот предложен на процесорот на одреден компјутер треба да се обиде извршете кој било број пресметки на PI вредност но, сè додека не се обиде да достигне 128 милиони цифри. Со сигурност дека многу процесори ќе пропаднат во обидот, во тој момент анализата ќе престане и на корисникот ќе му се понуди непосреден одговор на моќноста што ја има процесорот со неговите јадра, како и на видот на работните места до кои може да се направи на компјутер.

Алатките што ги споменавме во оваа статија може да се користат во верзии на Windows XP па натаму и особено во оние компјутери со 64-битни процесори, не исклучувајќи ја идејата за можност да ги користите во 32-битни процесори. Ако не ја знаете разликата помеѓу тоа, ви препорачуваме прочитајте ја статијата што ја предложивме во претходна пригода.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.