5 Алатки за анализа на апликации што започнуваат со Виндоус

Виндоус премногу бавен

Во блогот Вињагре Азесино ја прифативме оваа тема во повеќе наврати, што е од интерес за оние кои имаат премногу бавно однесување во вашиот оперативен систем Виндоус. Иако постои мала опција за извршување на оваа задача (со msconfig), во оваа работна област нема доволно информации за тоа што би можеле да сториме за да можеме да знаеме која од сите алатки што започнуваат со Windows предизвикуваат бавно стартување на оперативниот систем.

Претходно предложивме да разгледаме интересна алатка која го имаше името «HiJackFree«, Исто што ни помогна да знаеме која од сите апликации што започнаа со Виндоус, може да влијае на неговото стартување. Сега ќе споменеме неколку дополнителни алтернативи, избирајќи ја онаа што најдобро се идентификува со проблемот што го имаме на нашиот компјутер.

1. Runscanner

Со оваа алатка може да се постапува на два различни начина, од кои едниот е режим „почетник“, а другиот е „експертски“. Во првиот случај ќе ни биде понуден мал извештај во документ, кој ќе треба да му го олесниме тоа на специјалист за малициозен софтвер, кој ќе го анализира и ќе ни понуди ефикасни решенија за да го поправиме проблемот во нашиот тим.

Runscanner 01

Ако веќе имаме одредено искуство, можеме да го користиме режимот «експерт«, Со што, од друга страна, ќе ни бидат прикажани голем број на совршено добро истакнати резултати; како експерти, ќе имаме можност да отстранете или оневозможете кој било софтвер што започнува во Windows од истиот интерфејс на Runscanner. Само со двоен клик на ресурсот што го сакаме, можеме веднаш да го елиминираме. Ако поради некоја причина сме направиле грешка и елиминиравме важен ресурс што ако треба да започне со Виндоус, ќе треба да ја разгледаме само историјата на активности и оттаму да ја вратиме во еден чекор.

Runscanner 02

Runscanner е претставен како преносна апликација, што е одлична алтернатива за оние кои проверуваат неколку компјутери во нивната работа, бидејќи со оваа функција, апликацијата може да се носи на USB pendrive.

2. Автоматски автомати

Оваа алатка има подобри опции за да може анализирајте го стартувањето на Виндоус, исто што (патем) подоцна Мајкрософт го купи од фирмата SysInternals; Меѓу своите најважни карактеристики, Autoruns има можност да препознае небезбедни или опасни ресурси.

Autoruns

Autoruns користи номенклатура на бои што може да ја користи корисникот, до знајте кои од овие предмети се потенцијално опасни. Ако во одреден момент откриеме нешто необично, можеме едноставно да ја активираме кутијата со наведениот ресурс за привремено да го деактивираме неговото дејство. Ако проблемот е поправен, тогаш можеме да го отстраниме дефинитивно, исто така, можноста повторно да го активираме ако на Виндоус му треба тоа при стартување.

3. Менаџер за автоматско решение на Интернет

Како и претходно предложените апликации, и во оваа ќе имаме можност да извршиме пребарување и анализа на оние алатки што предизвикуваат одложување на стартувањето на Виндоус. После првата анализа ќе бидат прикажани сите ресурси што започнуваат со оперативен систем, обрнувајќи посебно внимание на оние кои го предизвикуваат проблемот.

Менаџер за автоматско решение на Интернет

За да се постигне ова, Менаџер за автоматско решение на Интернет им помага на корисниците да идентификувајте сомнителни предмети со шифра во боја. Како алатката што ја препорачуваме погоре, со Online Solutions Autorun Manager, исто така, ќе имаме можност за привремено деактивирање на почетокот на апликацијата во Windows. Ако проблемот е поправен, можеме трајно да ги отстраниме од списокот.

4. Тивки тркачи

Оваа алтернатива всушност се јавува датотека vbscript, така нема да имаме графички интерфејс како оние опции што ги споменавме погоре.

Тивки тркачи

Сè што треба да направите е да кликнете двапати на датотеката и пребарувањето ќе започне веднаш. Датотека со резултати автоматски ќе се генерира во txt формат и каде што корисникот мора да обрне внимание на ставките со кои се генерираат < >>, нешто што може да биде што укажува на присуство на некаков вид малициозен софтвер при стартување на Виндоус.

5. FreeFixer

Од сите алтернативи што ги споменавме FreeFixer тоа може да биде едно од најсеопфатните за употреба. Со оваа алатка ќе имаме можност за анализира повеќе од 40 различни локации во Виндоус, што не вклучува само и исклучиво почетна област на оперативниот систем, туку и Интернет прелистувач, област на регистарот на оперативниот систем, скриени процеси, закажани задачи, двигатели меѓу многу други.

FreeFixer

FreeFixer е достапен како опција за инсталирање или употреба како преносна апликација и е компатибилен со верзии од Windows 2000 до најновата предложена од Microsoft (официјалната, односно Windows 8.1).

Ако забележавме некаков проблем во правилното функционирање на Виндоус, која било од алтернативите што ги споменавме погоре може да биде идеална за обидете се да го поправите со неколку чекори, ова се додека проблемот е наведен на почетокот на оперативниот систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.