5 трикови за да заштедите податоци на вашиот паметен телефон

Потрошувачка на податоци

Една од најголемите грижи што многу луѓе ја имаат на дневна основа е не ги трошат или трошат целосно нивните стапки на податоци што ги договориле. „Полирање“ на податоците пред крајот на месецот или циклусот на наплата значи трошење време без можност за навигација и во многу наврати без можност за комуникација со пријатели или колеги. Повеќето мобилни компании, откако ќе се достигне ограничувањето на податоците за стапката, тие ја намалуваат брзината на преземање, што во многу случаи го оневозможува отворањето на веб-страница или испраќањето фотографија преку WhatsApp.

За да не ја достигнете границата на нашата стапка на податоци и дека не мора да пиете лош пијалок неколку дена, денес ќе ви кажеме 5 интересни трикови за да заштедите податоци на вашиот паметен телефон. Ако сте од оние кои брзо ги трошат вашите податоци, дури и без да сфаќаат, ова несомнено ве интересира, затоа обрнете големо внимание и пред сè да ги примените во пракса сите совети што ќе ви ги дадеме што е можно побрзо.

Ако сте од оние кои не ја трошат стапката на податоци месец по месец, исто така, обрнете внимание затоа што не е доволно да бидете претпазливи и да научите да заштедувате податоци затоа што порано или подоцна операторите ќе ни дозволат да избереме број на гигабајти или мегабајти сакате да најмите за секој месец од годината и ако сте заштеда или заштедувате употреба на податоци, сметката за вашиот телефон може да биде многу поевтина.

Внимавајте на WhatsApp

WhatsApp

WhatsApp тоа е дел од секојдневниот живот на повеќето луѓе и е една од главните причини зошто нашата стапка на податоци истекува толку брзо. Преку апликацијата за инстант пораки не само што испраќаме текстуални пораки, туку испраќаме и фотографии, видеа или дури и остварени повици. Сето ова троши податоци, многу податоци, што предизвикува нашата стапка да биде драстично намалена и со голема брзина.

Еден од најлесните начини да заштедите податоци за вашата стапка е да ја ограничите употребата на оваа апликација, на пример, избегнување автоматско преземање на фотографии или видеа, освен ако не сме поврзани на WiFi мрежа.

За да го направите ова, само треба да ги следите овие чекори, во случај да имате уред со Android;

 • Пристапете до апликацијата WhatsApp што ќе ја имате во фиоката за апликација
 • Кликнете на иконата од трите точки што ќе ги видите во горниот десен дел на екранот. Откако ќе кликнете, изберете ја опцијата „Поставки“
 • Сега одете во „Поставки за разговор“
 • Сега мора да го внесете делот "Автоматско преземање на мултимедија" и, во опцијата "Поврзано со мобилни податоци", ние мора да означиме "Без датотека". Со ова, датотеките што ги добивате на вашиот уред повеќе нема да се преземаат автоматски

Во случај да имаме iPhone, чекорите што треба да се следат се следниве;

 • Пристапете до апликацијата WhatsApp
 • Сега мора да пристапите до менито "Поставки" што се наоѓа во долниот десен дел од главниот екран
 • Сега кликнете на опцијата „Поставки за разговор“ и пристап до делот „Автоматско преземање на мултимедија“
 • Откако ќе стигнете таму, треба да обрнете внимание да ја оставите опцијата „WiFi“ проверена за датотеките не се преземаат автоматски на вашиот уред кога ќе ги добиете

Друг начин да се избегне губење на податоци е да се одлучите за употреба на друга од многуте апликации за размена на инстант пораки на пазарот, иако повеќето од нив, освен ако не ставите ограничувања на нив, трошат голема количина на податоци.

Исклучете ја употребата на податоци во некои апликации

Сите или скоро сите имаме серија апликации што обично не ги користиме, освен за крајна потреба, кога не сме поврзани на WiFi мрежа. Сепак, многу пати по грешка ги користиме трошијќи во повеќето случаи значителна количина на податоци од нашата стапка.

На пример, Spotify, Instagram или YouTube се некои од оние апликации што не ги користиме кога сме поврзани на 3G или 4G мрежа. За да се избегнат тие несоодветни врски, едно од најдобрите решенија е да ги деактивирате тие апликации кога не сме поврзани на WiFi мрежа. За да го направите ова, само треба да ги следите следниве чекори на вашиот мобилен уред или таблет.

Во случај да имате уред со оперативен систем Андроид;

 • Пристапете до менито Поставки
 • Сега одете во делот „Управување со сообраќај на податоци“ (или „Употреба на мрежа“)
 • Сега мора да ја барате опцијата што ви овозможува да го конфигурирате автоматското поврзување на апликациите со мрежата на мрежи. Обично тоа е обично "Мрежни апликации", иако во голема мера ќе зависи од верзијата на Android што ја користиме. Исто така, во зависност од слојот за прилагодување на секој производител, оваа опција може да не биде достапна за нашиот ужас
 • Конечно, ќе треба да ја деактивираме опцијата „Мобилни податоци“ само во апликациите што не сакаме да ги поврземе со користење на нашата стапка на податоци

Во случај да имате iPhone или iPad, мора да ги следите следниве чекори;

 • Пристапете до менито Поставки
 • Сега мора да го внесете делот "Мобилни податоци"
 • Одејќи по екранот, треба да ја барате опцијата "Користете мобилни податоци за;" и таму можеме да ги деактивираме апликациите што не сакаме да ги трошиме податоците за нашата стапка на мобилен телефон

Потрошувачка на податоци за апликација

Едноставно, нели? Бидејќи оваа акција што многу малку корисници ја извршуваат заштедува огромна количина на податоци секој месец, затоа не трошете повеќе време и направете го тоа сега.

Поставете си сигнали за прекумерна потрошувачка

Еден начин да се знае колку податоци сме користеле во секое време и што ни се достапни, е поставете сигнали за потрошувачка. Оваа опција е достапна и на уредите со Android и iOS, така што немате изговор да не го сторите тоа.

Оваа опција е исклучително корисна бидејќи ако, на пример, поставиме предупредување за потрошувачка кога трошиме 2 GB од нашата стапка, во зависност од денот на месецот во кој ќе го добиеме известувањето, можеме да преземеме повеќе или помалку драстични мерки за следење на податоците потрошувачка на нашата стапка на мобилен телефон.

За да поставите предупредување за потрошувачка на уред со Android, мора да ги следите следниве чекори;

 • Пристапете до менито Поставки
 • Сега кликнете на делот "Употреба на податоци"
 • Ако нашиот уред е компатибилен со оваа функција (повеќето со верзија на Android што не е премногу стара), ние го активираме и ќе ни биде прикажан графикон во кој можеме да поставиме ограничување за месечна потрошувачка на податоци

Потрошувачка на податоци

Ако оваа опција не ве убеди премногу или не е достапна на вашиот уред, секогаш можете да прибегнете кон апликации од трети страни како што е „Управувачот со мои податоци“ кои ви овозможуваат да поставувате сигнали за потрошувачка на податоци многу лесно. За среќа или за жал, ако имате iPhone или iPad, ќе мора да прибегнете кон апликации за да го направите ова бидејќи не е достапно природно на iOS.

Преземете ги мапите што најмногу ги користите на „Гугл мапс“

Google

Една од апликациите што троши најмногу податоци од нашиот мобилен уред е без сомнение Гугл мапиСе разбира, ние секогаш го користиме како GPS за да се обидеме успешно да стигнеме некаде. Еден начин да ја зачувате оваа потрошувачка на податоци е со преземање на мапите што ќе ни бидат потребни кога сме поврзани на мрежа WiFi.

Со ова избегнуваме таа да е поврзана континуирано кога одиме во автомобилот, правејќи потрошувачка на податоци за нашата стапка на мобилен телефон.

Секој корисник може да презема мапи на „Гугл мапс“ за пристап до нив без врска со мрежата на мрежи, што е навистина корисно во многу случаи.

Ограничете ја потрошувачката на вашиот веб прелистувач

За да ја затвориме оваа серија совети, не можеме да престанеме да ви го кажуваме тоа треба да ја ограничите потрошувачката на податоци на вашиот веб прелистувач, што ако користите Google Chrome, е нешто навистина едноставно и исто така корисно. Како што сите знаеме, ова е прелистувачот инсталиран природно на Андроид, но исто така е достапен и на iOS, каде што секако можете да заштедите и за користење на податоците за вашата стапка на мобилен телефон.

За да можете да ја користите оваа функција на Google Chrome, само треба да ги следите следниве чекори;

 • Отворете го веб-прелистувачот Google Chrome на вашиот мобилен уред
 • Сега мора да пристапиме до опцијата „Конфигурација“ (ќе ја најдете скриена под иконата од трите точки што можете да ги најдете во горниот десен дел на апликацијата)
 • Потоа мора да кликнеме на опцијата "Зачувај податоци". Во случај на iPhone или iPad, прво мора да пристапиме до опцијата „Пропусен опсег“
 • Конечно ја активираме опцијата и ќе видиме дека е прикажан графикон во кој со изминување на деновите ќе можеме да ги видиме мегабајтите што ги заштедувавме

Ако користите Google Chrome како прелистувач, не престанувајте да ја активирате оваа опција бидејќи таа нема да претставува никаков проблем и нема да забележите апсолутно ништо при прелистување на мрежата на мрежи, но со изминување на деновите ќе забележите заштеда во потрошувачка на мега.

Подготвени сте да заштедите податоци за стапката на вашиот мобилен телефон со овие едноставни, но корисни совети што ви ги дадовме?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.