6 месеци по неговото лансирање, Android Nougat се наоѓа на 1,2% од уредите

Минатата година Гугл ги изненади локалното население и странците лансирајќи свои телефони, палетата на Пиксел, некои терминали нудат многу добри карактеристики со малку висока цена, мора да се каже, и дека засега тие едвај ја напуштиле американската територија. Овие нови терминали доаѓаат од рацете на Android Nougat, како што се очекуваше, и со голем број новини и функционалности, некои ексклузивни на оваа палета на терминали дизајнирани од Google и произведени од тајванската фирма HTC. Android Nougat беше лансиран пред скоро шест месеци и оттогаш успеа да биде присутен само во 1,2% од уредите управувани од Android, многу низок удел на посвојување што никого не изненадува поради фрагментацијата што постои во екосистемот Андроид.

Ако од лансирањето на Андроид, Гугл лансираше свои терминали, како и Епл, ќе пееше уште еден петел и сигурно дека распарчувањето на Андроид нема да биде толку високо како денес, се додека Гугл не го понуди овој оперативен систем на ниту еден производителот да стигне до пазарот на мобилни телефони. Ако ги погледнеме бројките што Гугл ги објави за усвојување на сите верзии на Андроид, можеме да го видиме тоа Маршмалоу е највисок процент, со 30,7%, следен од Лолиоп со 23,1% и Киктат со 21,9%.

На четвртата позиција го наоѓаме шекерчето 5.1 со 9.8%, а го следи elyили Бин во неговите различни верзии со 5,7% и 4.0%. Допрва треба да одиме уште пониско за да најдеме затворање на класификацијата за усвојување на различните верзии на Android за да се најде Android Nougat 7.0, што има удел од 0,9%, додека Android Nougat 7.1 е само на 0,3%. Иако е точно дека големиот број на производители на уреди со Android е дел од проблемот што има толку многу фрагментација, доколку Google сакаше, ова не би претставувало проблем за корисникот, кој е тој што на крајот трпи последици.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.