6 онлајн алтернативи за создавање статистички графикони бесплатно

барови графикони на Интернет

Мајкрософт канцеларискиот пакет има голем број елементи што можат да ни помогнат да извршуваме различни типови на задачи во секое време, бидејќи меѓу најчесто користените Word, Excel, PowerPoint и уште неколку други.

Microsoft Excel по можност го користат луѓе кои се навикнати работа со статистички графикони, кои станаа голема поддршка за оние што ги гледаат затоа што со ова, тие имаат подобра визија за тоа што може да се случи со некоја околина што е причина за анализата. Сега, ако немаме канцелариски пакет на Мајкрософт и ни треба овој ресурс, тогаш подолу ќе споменеме неколку алтернативи што можете да ги користите целосно бесплатни и од веб.

ТабелаGizmo

И покрај фактот дека оваа онлајн алатка наречена «ТабелаGizmo»Може да се користи бесплатно, корисникот треба да отвори сметка за да ги користи сите свои услуги. Откако ќе се заврши овој прв чекор, ќе можете да изберете од некои од неговите обрасци за да ги внесете податоците што се предмет на анализа.

ТабелаGizmo

Можете да добиете графикони со ленти, линии или пити и во 2Д и во 3D. Корисникот може да избере тип на ориентација, бои, етикети и уште неколку други аспекти во крајниот резултат.

ChartGo

«ChartGo»Дали е уште една интересна алтернатива што ќе ни помогне да добиеме статистички графикони во 2Д или 3Д, што може да бидат структурирани во решетки, линии или пита.

ChartGo

Заедно со генерираниот сообраќај, ќе бидат прикажани процентите што припаѓаат на секој од нив со нивната соодветна номенклатура. Корисникот има можност да промена на големината на овие графики во зависност од тоа што треба да го користите во вашиот последен проект.

Chartle.net

Со "Chartle.net»Корисникот има можност да избере од широк спектар на статистички графикони што ќе ги користи со нивните соодветни податоци; според инвеститорот, неговиот предлог се потпира на она што го нуди Google Charts.

чартул

Многу лесно е можно да се има график на шипки, кружни, линии, со радарски аспект, метри меѓу многу други дополнителни алтернативи; во конечниот резултат, оваа онлајн алатка ќе им обезбеди на корисниците код што може да се користи на веб-страницата на заинтересираната страна.

Самостојна табела

«Самостојна табела»Дали е друга онлајн алатка што може да се користи за истата намена. Ги има истите опции што ги споменавме погоре, иако со неколку дополнителни што ја прават најпосакувана за многумина.

Самостојна табела

На пример, во прилог на табела со шипки, пита, редови и многу повеќе, и тука можете да добиете структура на статистичка пирамида; Графиката што треба да ја генерирате во оваа алтернатива ќе биде поддржана од податоците што ги увезувате од датотека .txt или .csv, втората што може лесно да се добие од кој било електронски лист што го имате.

Алатка за графикони

Во зависност од секоја потреба, «Алатка за графикони»Можете да структурирате персонализирана табела, која покажува области што се од интерес за одредена анализа.

Алатка за графикони

Можете да изберете меѓу многу алтернативи за да направите графика, бидејќи овие Тие можат да бидат бар, торта, расфрлана, и многу повеќе. Конечниот резултат ќе треба да се добие во формат на слика во JPG или PNG, исто така, имајќи ја можноста да ја има како PDF или CSV.

Генератор на Бархарт

Иако оваа алтернатива нема графичка елеганција како што можеше да се ужива во претходните алтернативи, сепак „BARCHART Generator“ е омилен кај многу луѓе поради својата леснотијата на користење што ја има.

Генератор на Бархарт

Како и претходните, и од тука имате можност за направете графикон со шипки, табела за пити или графикон со линии, иако нема да уживате во кој било вид сјај или специјални ефекти во крајниот резултат. Тука ќе се користат основните бои и совршено добро дефинираната номенклатура што ќе биде лесно за сите да ги разберат. Единствениот недостаток може да биде во внесувањето на податоците, затоа што тука треба да се направи рачно и за етикетите и за нивните вредности, кои треба да бидат поставени одделени со «,».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.