7 нанометарски процеси можат да овозможат производство на процесори со повеќе од 5 GHz

процесор-заден

Не е прв пат да зборуваме за различното производствени процеси на процесори, проблем што се чини дека денес доминира со железна тупаница Самсунг, кој гледа како практично сите негови ривали денес не можат да се натпреваруваат со својот импресивен арсенал на технологија.

Како што сигурно ќе замислите, големиот проблем што лежи во промената на производствениот процес не е само во истражување и развој на потребната технологија за да може да се изврши оваа промена, туку потребни се многу напредни финансиски и интелектуални ресурси, за да може оваа еволуција во процесите, не биди неуспех, нешто на што многу малку компании во светот можат да пристапат или се подготвени да плаќаат.

Промената на производствениот процес директно влијае на перформансите и потрошувачката на енергија на чипот

За да ја разберете целата оваа тема малку подобро, кажете ви дека управувањето со развој на многу помал процес на производство не е нешто 'модерен', но исто директно влијае на перформансите и потрошувачката што тој посебен процесор може да го понуди, нешто што на крајот значи дека и процесорите за компјутери и графички картички се многу помоќни, способни и поефикасни во однос на потрошувачката на енергија.

Иако има многу конкуренти, не зборуваме само за Самсунг, туку во списокот наоѓаме и други компании од големо значење и светско признание како AMD, Nvidia и Intel, вистината е дека се чини дека тоа е корејската компанија која е еден чекор напред, барем до сега, во кој момент од соопштението за јавноста GlobalFoundries, компанија која штотуку објави дека се многу блиску до спроведување на производствените процеси на 7 нанометри.

GlobalFoundries веќе работи на производство на 7 нанометри процесори

За да добиете идеја за тоа што значи објавата објавена од водачите на GlobalFoundries, кажете ви го тоа AMD планира да ги лансира новите Ryzen и Threadripper врз основа на производните процеси на Соодветно 14 нанометри и 12 нанометри, технологија што тие имаат намера да ја развиваат се додека не достигнат 7 нанометри во 2019 година и 5 нанометри веќе во 2020 година. Од своја страна, Интел сака да направи процесори на 10 нанометри оваа иста година, додека, од Nvidia, тие ќе започнат да работат со 12 нанометри.

Како што можете да видите, зборуваме за многу деликатно прашање, за кое може да биде клучно едната или другата компанија добива многу повеќе удел на пазарот каде се чини дека придобивките се основа за нивно достигнување, па оттука и износот на економски ресурси што овие компании ги вложуваат за да се постигне репер на нивните пазари е многу висок.

графика

Благодарение на процесите од 7 нанометри, ќе биде можно да се пробие бариерата од 5 GHz во тековните процесори

Водејќи малку повеќе детали, кажете ми дека веднаш над овие редови ви оставив слика каде е претставен еден вид график со кој GlobalFoundries сакаше да покаже на многу едноставен начин како, со промена на производствените процеси на процесорите, може да се зголемат перформансите на процесорот. Во овој пример, очигледно истиот процесор, произведен во 7 нанометри, ја зголемува вашата изведба за 40% во споредба со истиот процесор направен во 14 нанометри. Во исто време, потрошувачката на електрична енергија е исто така намалена за 60%.

Различните процесори произведени во 7 нанометри ќе бидат поефикасни и се очекува дека, за возврат, ќе се загреваат помалку. Овие карактеристики ќе овозможат создавање опрема со пасивна дисипација, нешто што може да биде од витално значење, на пример, во лаптопите и другите мобилни уреди каде се чини дека нема простор за комплексни системи за вентилација. На сето ова мора да додадеме нешто едноставно како фактот дека, конечно, ќе можеме да ја надминеме бариерата што се чинеше недостижна до неодамна, таа од 5 GHz на процесорите.

За да добиете идеја за второто, кажете ви дека денес AMD Ryzen 2700X, кои се истакнуваат затоа што се способни да работат на 3'7 GHz, достигнувајќи 4'35 GHz во режим на зајакнување, станувајќи произведени во процеси од 7 нанометри може да ја пробијат бариерата на 5 GHz во режим на засилување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.