AOC ги воведува третите генерации на AGON монитори за игри

АОЦ го набудува опсегот AGON 3 за игри

Кога станува збор за обновување на нашиот монитор, на пазарот имаме одлични опции кои мора да ги земеме предвид, не само поради неговите карактеристики, туку и поради неговата цена. Во последниве години, АОЦ успеа да стане А. референца во рамките на пазарот на монитори и во моментов ни нуди широк спектар на производи.

AOC штотуку го прошири опсегот на монитори AGON 3, на тој начин достигнувајќи ја третата генерација со AG273QCG (компатибилен со Nvidia G-SYNC) и AG273QCX (компатибилен со AMD FreeSync 2 HDR). Двата модели кои се во рамките на премиум опсегот на игри на AOC и ќе се појават на пазарот во текот на овој месец јануари. Подолу ви покажуваме повеќе детали.

Спецификации за мониторот AG273QCG

Монитор Agon3 AOC AG273QCG

Моделот AG273QCG ни нуди екран на 27 инчи, со QHD резолуција и 1800R кривина. Тој нуди поддршка за Nvidia G-SYNC и стапка на освежување од 165 Hz со време на одговор од само 1 ms. Нудејќи поддршка за Nvidia G-SYNC, корисниците кои имаат графика од овој производител ќе можат да овозможат G-SYNC да го елиминира кинењето и пелтечењето, така што стапката на освежување на мониторот одговара на рамките во секунда што ги нуди графичкиот процесор. Максималната осветленост што ни ја нуди овој уред достигнува 400 btis и вградени звучници од 5W компатибилни со DTS.

Спецификации за мониторот AG273QCX

Монитор Agon3 AG273QCX AOC

Мониторот AG273QCG ни нуди 27-инчен екран (дијагонала од 68,6 см) со технологија High Dynamic Range (HDR) со мала закривеност, VA панел, резолуција QHD и стапка на освежување од 144 Hz. Осветленоста достигнува 400 nits, нуди поддршка за VESA DisplayHDR 400 и е опремена со AMD FreeSync 2 HDR, што ни овозможува да го намалиме заостанувањето предизвикано од ниска компензација на брзина на кадар и мапирање, покрај елиминирање на кинење и пелтечење.

VA панелот има контраст од 3000: и опсег на опсег DCI-P3 од 90%, што ќе ни овозможи да уживаме во посветли бои и почиста црна боја. На аголот на гледање е 178/178 степени и ни нуди време на одговор од само 1 ms. Покрај тоа, и ако тоа не беше доволно, тој интегрира два звучници од 5W компатибилни со DTS.

Дизајн и ергономија

AGON закривени монитори за игри

Двата монитори го делат истиот распоред, со a XNUMX-страничен панел без граница за да организира поставување со неколку монитори. Покрај тоа, тие ни овозможуваат да ја прилагодиме висината до 110 mm, како и да ги ротираме или навалуваме. Зад нас, наоѓаме различни светла што можеме да ги прилагодиме од повеќе од 100.000 бои.

Моделот AG273QCG има аголна основа во црвена боја, додека моделот AG273QCX нуди сребрена поддршка што е фиксирана на табелата. Двата монитори имаат искривување од 1800R, што овозможува да се зголеми потопувањето во нашите омилени игри. Моделот AG273QCX исто така ни нуди контрола со која можеме да го прилагодиме приказот на екранот на брз и многу удобен начин.

Цените и достапноста

Монитори за игри на серии AOC 3 AGON

Овие два нови модели на екрани од серијата AOC AGON 3 беа официјално претставени за време на Gamescon 2018, и ќе се појават на пазарот од овој јануари. Цени официјално за продажба на јавноста со 699 евра за AG273QCX и 799 евра за AG273QCG.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.