Apple е принуден да инвестира 44 милиони долари за да може да го продаде iPhone во Индонезија

Веќе некое време, политиките на некои влади искористуваат некои аспекти на телекомуникациите кои до сега им беа туѓи. Од една страна ги наоѓаме Русија и Кина, земји кои започнаа нов закон што ги обврзува давателите на услуги на интернет да ги чуваат податоците на своите корисници на локалните сервери, со цел да пристапат на поедноставен начин не наоѓаме друго оправдување. Од друга страна, наоѓаме земји како Индија или Индонезија, кои ги обврзуваат производителите на паметни телефони да осигурат дека 30% од производите што ги продава компанијата се произведени во земјата.

За повеќето производители, ова не е проблем, бидејќи тие не основаат свои продавници, но „Епл“ го прави тоа и никој од неговите производи не се произведува во тие земји. Во Индија доби одложување откако инвестираше во центар за истражување и развој и забрзувач на апликации што наскоро ќе се отвори во Индија. Во Индонезија, сепак, проблемот на „Епл“ во можноста да го продаде iPhone е дека од 1 јануари, 30% од компонентите, без оглед дали се софтверски или хардверски, мора да бидат дизајнирани или произведени во земјата.

Но, како и во Индија, тука е и патот за инвестирање. Компанијата од Купертино штотуку потпиша договор со индонезиската влада за изградба на центар за истражување и развој во земјата во следните три години. центар кој ќе чини приближно 44 милиони долари и кој ги отвора вратите на компанијата со цел мирно да се започне со продажба на iPhone и други производи, производи што се произведуваат целосно во Кина. Индонезија е четврта најнаселена земја во светот со 260 милиони жители, по Кина, Индија и САД.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хозеан Елорза dijo

    Не ја разбирам оваа вест многу добро. Во akакарта, Iphone се продава со години.