Apple откри 29 вработени кои протекувале информации до печатот

Јаболко

Оваа недела се појави веста дека „Епл“ ги замолил своите вработени да не протекуваат информации до компанијата. Неколку дена подоцна го знаеме тоа компанијата исто така откри минатата година 29 вработени кои биле посветени на објавување информации до печатот. Понатаму, 12 од нив беа уапсени. Сите останаа без работа, но компанијата тврди и дека последиците можат да бидат и полоши.

Бидејќи може да наидат на проблеми да најдат работа на друго место. Што повеќе, Apple исто така предупреди дека тие можат да преземат правни активности и кривични пријави против овие лица. Од она што можете да го видите истоштеноста на компанијата Купертино.

Компанијата се измори од многуте протекувања во врска со нејзините планови и производи во изминатите неколку месеци.. Затоа, се чини дека тие почнуваат да преземаат активности во врска со ова. Бидејќи тајноста на нивните планови и производи беше историски еден од клучевите на Apple. Но, во последните месеци ова беше погодено.

Слика на iPhone X

Бидејќи тие тврдат дека овие протекувања можат да влијаат на продажбата на овие уреди. Покрај тоа, исто така им овозможува на конкурентите на Apple побрзо да реагираат. Нешто што би предизвикало да ја изгубат предноста на пазарот. И ова не е нешто што тие го сакаат.

Apple коментира дека тие сè побрзо ги фаќаат овие протекувачи. Значи, сите работници се предупредуваат. И дека има и последици што можат да бидат многу сериозни за кариерата на овие луѓе кога ќе бидат откриени. Значи, тоа е доста сериозно. Ова сега е јавно откриено. Но, компанијата Купертино Тој со месеци се состануваше со своите вработени барајќи од нив да престанат да протекуваат информации.

Apple не е единствената компанија која ги предупредува своите вработени за протекување. Други компании во секторот исто така се приклучија на овој вид акција. Значи, гледаме дека тие многу се борат да ги спречат овие протекувања. Дали ќе бидат успешни? Времето ќе каже.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)