Apple ја потврдува аквизицијата на Shazam, збогум на еден голем

Shazam

Шазам е во нашите мисли веќе подолго време, кога првпат се појави се чинеше како чиста магија ... Како само со „слушање“ музика тој можеше да ни даде толку многу информации? Она што навистина не изненади е дека Шазам трае толку долго, точно е дека нивниот систем е спектакуларен, но не сме многу јасно како тие профитираа од тоа.

И бидејќи се случува Епл сега да има многу пари и многу желба да влезе целосно во музичкото поле (Епл Музик сè уште не го засенува Спотифај), компанијата Купертино се определи да го купи Шазам за астрономска фигура, иако не толку голема како што се сметаше порано.

Вистината е дека Епл и Шазам одржуваа прилично блиски односи уште од нејзиното основање, а последниот отсекогаш имал пристап да биде Бета на новите можности за iOS, ги тестираме во приватните простории на Купертино, дозволувајќи им на вашата апликација да се доближи до фаворизите на инсајдерите за попуст? Реалноста е дека Шазам и неговиот инженерски тим отсекогаш биле на агол кога станува збор за развојот. и можности, прашање на време беше кога ќе се интегрираше повеќе ако е можно во iOS.

Ова е начинот на кој компанијата Купертино го стекнува Shazam за 400 милиони долари (приближно половина од она што требаше да вреди во последната рунда на финансирање ...), сето тоа за да се подобри работењето на Apple Music и да се претпостави да се направи овој познат детектор за песна во уште еден дел од Сири. Не знаеме точно до кој степен Shazam и неговите алгоритми можат да ја подобрат работата на виртуелниот асистент на Apple, но без сомнение можностите што ги опфаќа сега се многу помоќни, ќе внимаваме како работи оваа аквизиција и перформансите што Шазам ги нуди на други уреди како што е Андроид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)