Apple да ги прошири своите машини за поправка на екранот на iPhone

Хоризонт машина, машина за поправка на екранот на iPhone

Секој ден стотици можеби илјадници екрани на уредите iPhone се скршени насекаде во светот. Најчестиот е падот, или силниот удар, што може да заврши со уништување на екранот во илјадници мали парчиња или, во најдобрите случаи, да предизвика пукнатина што, иако му овозможува да функционира, може да биде навистина непријатно и, во на долг рок, може да оди на повеќе.

На интернет наоѓаме десетици упатства за тоа како да го поправите или како да го смените скршениот екран на вашиот iPhone, и сигурно во близина на вашиот дом имате техничар, службен или неофицијален, кој се грижи за него за скромна или не толку разумна цена. Но, можеби тоа што не сте го знаеле е тоа Apple има многу специјална машина која ви овозможува да го менувате екранот на iPhone во „нула запирка“ и дека сега, планира да се прошири на стотици овластени техничари дистрибуирани од повеќе од дваесетина земји низ целиот свет.

„Хоризонт машина“, машината за поправка на екранот на iPhone, ќе достигне стотици овластени техничари

Еден од најголемите стравови со кои се соочуваат сите корисници на паметни телефони, а во конкретниот случај и сите сопственици на iPhone е дека екранот на уредот може да се скрши. Како што ми рече пријател, „ако се расипе, тоа е затоа што го имаш“. Да, но поправка на екранот на iPhone чини врв, толку многу што ве тера да сакате да купите нов, и поради тоа, многумина од нас се осмелија сами да го сменат екранот на iPhone. Лично, се сеќавам дека го користев еднаш, и со голем успех, на iPhone 3GS, па оттогаш падна малку дожд. Другите претпочитаат да одат кај неовластени техничари кои, очигледно, не ви даваат никаква гаранција. Уште повеќе, ако вашиот iPhone е под гаранција, ќе го изгубите, па затоа е нешто за што треба да размислите многу внимателно.

Apple обично не прави поправки на екранот, но ви нуди сличен реновиран iPhone, „како нов“, нешто што не е многу прифатено од сите, па тој се фати за работа и доби машина наречена „Horizon Machine“. Тоа е Најсовремена машина што е способна да поправи скршен екран на iPhone скоро самостојно И сега оваа машина е подготвена да започне да се дистрибуира низ целиот свет.

До неодамна, Овие машини со големина на мала микробранова печка беа тајнадобро, повеќе, отворена тајна дека е достапна во некои физички продавници на Apple во различни делови на светот и за неколку и многу избрани овластени техничари. Но, бидејќи времето на поправка се зголемува, Ројтерс го објави тоа Apple ќе ги понуди своите Horizon Machines на скоро 400 овластени центри за поправка во 25 земји Пред крајот на годината. И покрај тоа колку е шокантна таа бројка, не смееме да бидеме во заблуда бидејќи ова штотуку започна и едвај претставува 8 проценти од 4.800 продавачи овластени од Apple глобално

Водени од законодавството

 

Една година Епл лансираше А. пилот програма доставување единици на „Хоризонт машина“ до неколку центри за поправка на трети страни во Заливот, Лондон, Шангај и Сингапур, како и продавниците на Бест куп во Мајами и Минеаполис.

Многу овластени и неовластени центри за поправка ги заменуваат екраните на iPhone без помош на оваа машина, сепак, проширувањето на времето се зголемува и според Ројтерс, некои држави воведоа законодавство дека „од производителите ќе се бара да обезбедат оригинални прирачници за поправка, дијагностички алатки и резервни делови по фер цени на независните техничари и пошироката јавност“. Примарна цел на овој закон на САД е помогнете на помалите продавници за поправки да вршат висококвалитетни поправки, истовремено намалувајќи ги трошоците. Apple вели дека корисниците можат да го поправат својот iPhone во неовластена продавница без да ја поништат гаранцијата „се додека техничарот не предизвика штета“, но се разбира, толкувањето на овој аспект може да биде многу широко.

Apple се ограничи на потврда дека планира да ги прошири машините Хоризонт на 400 овластени центри за поправка во 25 земји до крајот на 2017 година, сепак, Не објави јавно колку плаќаат нејзините партнери за овие машини.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)