Blackberry DTEK50 сега е официјален и изгледа како совршена копија на Alcatel Idol 4

Неколку дена знаевме дека BlackBerry ги финализира подготовките за официјално презентирање на два нови мобилни уреди, со оперативен систем Андроид и со дизајн и карактеристики на кои протекоа неколку слики и голема количина на информации. Иако никој не го чекаше лансирањето на ниту еден од двата терминала, пред неколку часа канадската компанија официјално го претстави новиот BlackBerry DTEK50 или BlackBerry Neon како што знаевме до сега.

За овој втор смартфон со Андроид, BlackBerry ја имаше помошта и поддршката на Алкател, кој создаде скоро точна копија на својот Алкател Идол 4, иако Канаѓаните беа задолжени за обезбедување на него максимална безбедност, еден од знаците на идентитет на компанијата што ја води hон Чен, нејзините ексклузивни апликации или сопствениот слој за персонализација.

Покрај тоа, и иако ќе разговараме за тоа малку подоцна, цената е значително подобра од онаа на BlackBerry Priv и значи дека може да биде мобилен уред на дофат на кој било корисник.

Прво на сите, ние ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој BlackBerry DTEK50;

 • Димензии: 47 x 72.5 x 7.4 mm
 • Тежина: 135 грама
 • 5,2-инчен екран со Full HD резолуција
 • Qualcomm Snapdragon 617 64-битен 8-јадрен процесор
 • 3 GB RAM меморија
 • 16 GB внатрешна меморија може да се прошири преку microSD картички до 2 TB
 • Поврзување: 4G, WiFi, Bluetooth 4.2 и NFC
 • Задна камера од 13 мегапиксели со бленда f / 2.0 и снимање на Full HD со 30 fps
 • Предна камера од 8 мегапиксели со бленда f / 2.2 и снимање во Full HD и 30 fps
 • 2.610 mAh батерија
 • Андроид ОС: 6.0 бел слез

Со оглед на овие спецификации несомнено е дека BlackBerry и Alcatel успеаја да создадат повеќе од интересен мобилен уред, иако уште еднаш би можеле да кажеме дека BlackBerry немаше чекор да каже дека создаде извонреден уред и дека сите би сакале да ги стават своите раце. Не е само дизајнот, туку нешто застарен процесор, батерија што може да изгледа оскудна и верзија на Андроид која во никој случај не е најновата достапна на пазарот, се некои аспекти што не покануваат оптимизам и кои сигурно нема заврши убедување на можен купувач.

BlackBerry

Дизајн што сме го виделе претходно, но добар софтвер

Кога BlackBerry реши да соработува со Алкател за производство на своите нови мобилни уреди Андроид, сите претпоставувавме дека ќе видиме терминал кој ќе има некоја сличност со оние од серијата Идол, кои беа толку успешни и добија толку многу добри коментари од критичарите . Она што скоро никој не го очекуваше е дека тојНовиот BlackBerry, втор со оперативен систем Андроид, беше точна копија на Алкател Идол 4.

Без оглед каде ќе го погледнете, овој нов BlackBerry ве потсетува на успешниот терминал на Алкател, иако да, кога ќе го вклучите работите се менуваат и нè потсетува дека гледаме уред од канадска фирма. И дали компанијата што ја води hон Чен користеше верзија на Андроид со слој на персонализација кој не е премногу натоварен и изгледа доста сличен на акциите.

Ние исто така можеме да се сретнеме BlackBerry Hub или BlackBerry Messenger инсталиран природно, покрај другите ексклузивни апликации на BlackBerry. Исто така, не недостасуваат безбедносни мерки, една од карактеристиките на канадската компанија, и меѓу кои може да се потенцира заштитата на приватните податоци, мерките против инсталирање на малициозен софтвер, заложбата за лансирање на различни безбедносни ажурирања, па дури и заштита од корен сигурно не успева да убеди премногу корисници.

Цена и достапност

BlackBerry Priv, првиот канадски мобилен уред со Android по неуспехот на BlackBerry 10, предизвика огромни очекувања на пазарот, но неговата цена предизвика продажбата да падне далеку од очекувањата. Овој BlackBerry DTEK50 сепак може да се пофали со повеќе од соодветна цена и тоа е Сега е достапен за резервација во повеќе земји за цена од 339 евра, со подарокот плус надворешна батерија од 12.600mAh.

Секако, како што можевме да знаеме за жал, секој корисник што започнува денес да го резервира овој нов BlackBerry (можете да го направите преку врската што ќе ја најдете на крајот од оваа страница), нема да ја добие во својот дом се додека следниот 8 август.

Што мислите за новиот BlackBerry DTEK50, вториот Андроид терминал за Канаѓаните?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни. Исто така, би сакале да знаеме дали овој мобилен уред е дел од вашите планови за промена на тековниот терминал.

Резервирајте го вашиот BlackBerry DTEK50 ТУКА


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Скуба dijo

  Имајте на ум дека Alcatel OneTouch повеќе не е независна француска марка на XNUMX век.
  Сега брендот Алкател е во сопственост на кинеската компанија TCL China Corporation. Поради оваа причина TCL Pop 3, Idol 3 и новиот Idol 4, Idol 4S во Европа се продаваат како серија OneTouch.

  Од оваа причина, Blackberry можеби претпочита да посочи дека неговиот нов паметен телефон е произведен од Алкател, но реалноста е дека производството е задолжено за TCL China Corporation, која е единствениот производител зад брендот Алкател.

  Претпоставувам дека за Блекбери е полесно да се продава својот производ ако производството го спроведува бренд како Алкател, со ментално позиционирање што брендот го има во Европа, отколку ако објави дека производството е одговорно за ТЦЛ корпорацијата, бидејќи сепак конотацијата на кинескиот паметен телефон е тесно поврзана со ефтин и слаб квалитет на производот кога реалноста е сосема поинаква.