Chuwi Laptop Air, нов лаптоп инспириран од MacBook Air

Достапен е лаптоп воздух Чуви

Чуви е една од најпопуларните кинески компании во последниве години. Во неговиот каталог можеме да видиме од лаптопи до таблети. И токму во овој последен сектор најмногу се истакна неговото учество. Исто така, Чуви е една од компаниите што најмногу се определија за кабриолетниот модел, каде што има многу добри алтернативи и по многу подостапна цена од вообичаените попознати брендови.

Сепак, последното лансирање што компанијата го направи е насочено кон секторот од ултра книги Ниска цена. Станува збор за новиот Лаптоп воздух Чуви, тим кој, како што покажува неговото име, многу се базира на популарниот модел на Apple, MacBook Air. Иако неговата презентација беше пред неколку недели, сега е достапна за купување.

Chuwi-лаптоп-воздух-заден дел

„Премиум“ изглед со екстремна слабост

Овој лаптоп воздух Чуви е лаптоп што достигнува до 14,1 инчен екран. Тој нуди максимална резолуција од 1.920 х 1.080 пиксели. И панелот е од типот IPS. Исто така, станува збор за компјутер со многу тенка шасија (дебелина од 6 милиметри). И нуди многу уреден изглед благодарение на неговата анодизирана алуминиумска завршница.

Од друга страна, неговиот тастатурата е удобна и со посебни копчиња, покрај тоа што нуди позадинско осветлување за оние кои често работат ноќе или во слабо осветлени простори. Како да не е доволна сличноста со моделот на „Епл“, логото на „Чуви“ на капакот се осветлува и кога лаптопот работи.

Лаптоп Chuwi Енергија и меморија на воздухот

Во меѓувреме, што се однесува до напојувањето, овој лаптоп воздух Чуви има внатре во 3540-јадрен процесор Intel Celeron N4 со такт од 1,1 GHz во нормален режим и 2,2 GHz во режим Turbo. На овој чип мора да се додаде RAM меморија од 8 GB од типот DDR3.

Што се однесува до просторот за складирање, Chuwi лаптопот Air има 128 GB SSD диск. Може да го зголемите благодарение на употребата на картички microSD (максимум 128 GB), како и користење надворешни елементи како што се тврд диск или USB меморија.

Со оваа конфигурација, можеби веќе сфативте дека не станува збор за машина за игри, но има ќе има извонредни перформанси во однос на канцеларијата за автоматизација и дневните задачи. И станува збор за тим кој работи во подвижност, со мала тежина, многу слаб и автономија што ја придружува целата.

Воздушна батерија за лаптоп Chuwi

Поврзувања и батерија

Можеби изгледа лага, но додека оние од Купертино искажуваа врски во нивната опрема, има и други брендови кои, иако нивните модели се прилично тенки, продолжуваат да нудат добар арсенал на физички врски на страните. Во овој специфичен случај на лаптопот Air Chuwi што ќе го имаме HDMI порта за да може да се поврзе со компатибилен надворешен монитор или дисплеј. Alsoе имаме и ние две порти USB 3.0 да може да се поврзат периферни уреди и MicroSD слот.

Безжичните врски што ги ужива овој лаптоп се добри. Од една страна ќе имаме Bluetooth верзија 4.0 и голема брзина со двојна опсег WiFi. Нема слот за СИМ картичка, но сигурно со оваа одлика цената ќе беше зголемена.

Што се однесува до нејзината батерија, веќе ви кажавме дека тоа е тим кој како целина може да биде добра алтернатива за работа надвор од домот или канцеларијата. И за ова да се случи, траењето на батеријата што го интегрира овој лаптоп воздух Chuwi мора да биде извонредно. Можеби нема да пристигне во 11 часот изјавено од други брендови во секторот, но тие го обезбедуваат тоа можете да работите со овој лаптоп 8 часа директно со едно полнење. Се разбира, ова секогаш ќе зависи од тоа како го користиме тимот.

Лаптоп систем Чуви со повеќе допирни патеки

Оперативен систем, додатоци и цена

Конечно, ви кажуваме дека овој тим има Windows 10 внатре. Во овој случај станува збор за англиска верзија, иако веќе ќе знаете дека можете да и го промените јазикот. Во меѓувреме, како додатоци, ќе имате тастатура што препознава гестови (зумирање, лизгање со два прста, итн.). Исто така, треба да имате предвид дека имате веб-камера од 2 мегапиксели. И ова е придружено со двоен микрофон. Покрај тоа, лаптопот има два стерео звучници.

El Лаптоп воздухот Чуви е многу интересна алтернатива. И што навистина мора да земете во предвид ако сакате тим што работи за вас кога патувате или работите во странство. Покрај тоа, неговата цена е уште еден од привлечните елементи на пакетот: 340 евра.

Повеќе информации: Чекај


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.