eSIM: Сè што треба да знаете за тоа

СИМ-картичката, како што ја знаеме до сега, одигра основна задача во нашите мобилни телефони. И, благодарение на тоа, идентификувани сме како корисници на одредена компанија и смееме да пристапуваме до нејзината мрежа за покривање. Како што минуваат годините СИМ-картичките се намалуваат во големина, минувајќи низ мини, микро и нано СИМ-картички, до сега, дека eSIM пристигнува за да направи револуција во телефонскиот пазар и да заземе помалку простор во уредите.

Следно, ќе ви кажеме сè што треба да знаете за тоа: што е тоа, за што служи и што операторите го нудат.

Што е eSIM

Јаболко

Можеби започнавте да слушате за новиот eSIM или виртуелниот SIM во последниве месеци, откако оваа нова виртуелна картичка го револуционизира пазарот на телефонија.

ESIM се смета за еволуција на СИМ-картичката што сите ја знаеме. Тоа е СИМ-картичка што треба да се најде интегрирани во самите паметни телефони и дека, во иднина, тој исто така ќе биде вклучен во лаптопите, паметните часовници, таблетите и секој уред што може да се поврзе на мрежата на мобилен телефон.

Благодарение на фактот дека eSIM ќе се интегрира во уредот и дека зафаќа помалку од nanoSIM што го знаеме сега, производителите ќе имаат малку повеќе простор во своите производи, иако и тој нема да биде претеран.

За што служи еСИМ?

Еден од најголемите предности што ги нуди оваа нова виртуелна картичка, е тоа што сега корисниците значително ќе го намалат времето што го поминуваат обидувајќи се промена на компанија, бидејќи нема да биде потребно да се чека да ја добиеме новата SIM-картичка на компанијата на која и ја направивме преносливоста.

Друга предност што ја нуди е дека и таа ќе биде полесно да се промени стапката од вашата сегашна компанија. Покрај тоа, ако патувате во странство, можете лесно да вработите стапка од местото каде што одите. Со eSIM ќе можете да имате договорна стапка на кој било уред што го имате, едноставно со активирање на услугата на секој од нив.

Сите овие предностите не се само за корисникот, што очигледно го олеснува животот, но исто така заштедува време и пари за операторите, кои можат да се фокусираат на подобрување на другите услуги.

Оператори кои имаат eSIM

Од сите главни оператори за кои знаеме во Шпанија, само Водафон и Оранж се оние кои имаат своја услуга еСИМ. Сè укажува на тоа дека eSIM на Movistar нема да потрае долго за да биде вклучен во понудата на производи за кратко време.

eSIM портокал

портокал

портокал Тоа беше првиот оператор што започна со eSIM во Шпанија, но, во тоа време, имаше само еден компатибилен уред: оној Huawei Watch 2 4G. Благодарение на eSIM, корисникот на портокал можеше да го поврзе неговиот телефонски број, а со тоа и договорената стапка со овој паметен часовник.

Како што самата компанија објави, тие работат на понуда на оваа услуга за виртуелни картички и во новите модели на iPhone: iPhone XS, iPhone XS Max и iPhone XR. Сето ова со единствена цел да им го олесни животот на своите клиенти и да им ја понуди најновата технологија.

Ако сакате да го добиете Портокал eSIM, прво ќе мора активирајте ја услугата MultiSIM што има цена од 4 евра месечно. Откако ќе се активира оваа услуга, за секој eSIM што сакате да го побарате, ќе мора да платите 5 евра.

еСИМ Водафон

лого на водафон

Сè од Водафон генерира големо влијание, и во овој случај, со својата услуга eSIM наречена OneNumber, немаше да биде поразлично. Водафон еСИМ беше објавено многу неодамна, веднаш по претставувањето на новите модели на iPhone кои вклучуваат eSIM.

Како и во случајот на портокал, Водафон еСИМ има цена по издание:

  • За тие Клиенти на Водафон со стапка L, XL, One L или One XL, оваа услуга ќе биде бесплатна во првиот уред и ќе чини 5 евра од вториот терминал во кој е вграден.
  • За клиенти кои имаат која било друга стапка на Водафон договорено, трошокот за активација ќе биде 5 евра во првиот и вториот уред.
  • За нови клиенти на OneNumber, eSIM ќе има цена од 5 евра за активирање на еден или два уреди.

еСИМ Мовистар

Movistar

Иако тие најавија дека во моментот нема новини во врска со eSIM од Мовистар е загрижен, најбезбедно е што синиот оператор наскоро ќе лансира сопствена виртуелна картичка за да им се придружи на своите конкуренти Водафон и Оранж.

Претпоставуваме тогаш дека синиот оператор ќе им го понуди на своите корисници новиот eSIM што е можно поскоро. Главната цел на Movistar е секогаш да им нуди најдобри производи на своите клиенти и да им го олесни животот, како и со својот врвен производ, Aura Movistar.

Аура е виртуелен асистент кој учи од корисниците преку информациите што ги нуди секој ден. Со оваа технологија, можете да ја прашате Аура каква било информација за вашата сметка Movistar преку апликацијата на компанијата, како и да испраќате нарачки до телевизија со Movistar Plus.

Гледајќи дека за Movistar првото нешто се нејзините клиенти и нивното задоволство, сигурни сме дека неговиот сопствен eSIM нема да доцни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.