Garmin Forerunner 10, GPS часовник за трчање или одење

Предвесник 10

На пазарот на спортски часовници Постојат многу опции за избор, покрај тоа, напредокот на технологијата овозможи да се минимизираат многу компоненти за да можеме да носиме GPS и следи различни податоци поврзани со нашето тело.

За корисникот што бара часовник со вграден GPS, но без премногу компликации и со навистина прифатлива цена, Garmin претходник 10 е посочена опција. Garmin е експерт во областа на навигацијата и нејзината онлајн платформа Garmin Connect ни обезбедува многу детален преглед на нашите сесии за обука.

Отклучување и први впечатоци

Предвесник 10

Garmin Forerunner 10 доаѓа во мала кутија во која часовникот е секогаш видлив благодарение на про transparentирната област што ја создадоа за оваа намена.

Откако кутијата е отворена, го извлекуваме часовникот и гледаме дека внатре има и документација и основа за полнење со USB-врска што ќе ги искористиме за полнење и синхронизација на Garmin Forerunner 10.

Предвесник 10

Часовникот тој е многу лесен и совршено се прилагодува на формите на нашиот зглоб. Нараквицата е изработена од гума и има широк спектар на дупки за да се прилагоди на различните контури.

Шасијата на часовникот има намалени димензии иако е малку дебела, цена што мора да се плати за да имате GPS приемник и внатрешна батерија што може да трае неколку сесии за обука.

Предвесник 10

Ракувањето со часовникот е многу едноставно, за ова, Garmin Forerunner 10 Има четири копчиња лоцирани во секој од аглите.

 • Useе го користиме бројот 1 за да го вклучиме часовникот и да го активираме позадинското осветлување кога осветленоста е мала.
 • Бројот 2 е оној што ќе го искористиме за да ја започнеме нашата тренинг сесија, за возврат, тој се користи за да потврди избор кога сме во менито.
 • Копчето 3 е она што ќе го користиме за да се движиме низ менијата и низ различните страници кога тренираме, така што ќе ги менуваме различните податоци што се прикажуваат на екранот
 • Копчето 4 се користи за рачно обележување на кругови и враќање на претходното мени без примена на измени.

Конечно, ако го свртиме часовникот, ќе видиме дека има четири рамни контакти што ќе стапат во контакт со основата за полнење што е вклучено. Преку нив ќе можеме да ги пренесеме нашите сесии на компјутерот и да ја наполниме неговата внатрешна батерија.

Одење на трчање со Garmin Forerunner 10

Иако можеме да го користиме часовникот за што сакаме, Garmin Forerunner 10 е дизајниран за корисници кои излегуваат на трчање или прошетка многу често.

Функцијата GPS работи за снимајте го нашето патување на време и, за возврат, го покажува растојанието што го поминуваме на екранот на часовникот.

За да ја започнете нашата сесија, само кликнете на копчето број 2 (обележано со кукла), ве чекаме да ја добиете нашата локација и го потврдуваме почетокот на спортската активност.

Екранот Garmin Forerunner 10 е мал и единствен прикажува два податоци истовремено. Затоа, ќе мора да го притиснете копчето во долниот десен агол за да ги вклучите. Значи, можеме да го знаеме времето што сме го трчале, изминатото растојание, потрошените калории и темпото.

Предвесник 10

Можеме да го дефинираме ритамот рачно од часовникот и тој е идеален метод за направи сесија според нашите потреби. Без разлика дали одиме над темпото или ако одиме под, часовникот ќе звучи и ќе ни покаже порака за предупредување за да можеме да го прилагодиме темпото на одење или трчање.

Друга интересна функција е Auto Lap, со тоа, часовникот автоматски ги обележува круговите секој пат кога ќе поминеме километар за да го следиме времето што ни треба да ја поминеме таа далечина.

На крај, Garmin Forerunner 10 е во состојба да открие кога ќе застанеме и автоматски ќе го запре хроното. На ист начин, тоа ќе го започне повторно кога ќе го продолжиме маршот.

Предвесник 10

И функцијата на ритам, Auto Lap и автоматската пауза може да се деактивира во случај да не ни бидат корисни.

Кога ќе завршиме со трчање, само притиснете го копчето повторно со трчање на куклата и зачувајте ја трасата. Beе можеме да ги видиме најзначајните податоци од Историјата што часовникот ги зачувува, иако идеалот е Синхронизирајте го со вашиот компјутер преку платформата Garmin Connect.

Прелистување на сесијата во Garmin Connect

Предвесник 10

За пристап до Garmin Connect мора да бидеме регистрирани однапред и да го поврземе часовникот со USB-портата на нашиот компјутер користејќи ја базата обезбедена од производителот.

Ја вчитуваме активноста, го избравме Garmin Forerunner 10 за да можете да ги извлечете податоците од нив и voila, веќе имаме целосен пристап до нашите сесии.

За само неколку секунди, ќе имаме пристап до такви корисни податоци како поминатото растојание, времето што траеше сесијата, темпото, здобиената висина, потрошените калории и временската прогноза додека спортувавме.

Предвесник 10

Со овие записи, платформата ќе ни обезбеди и а графикон со профилот на трасата и друг за времето. За возврат, имаме мапа со маршрутата што ја направивме.

Во рамките на Garmin Connect имаме функцијата плеер што ја прави нашата турнеја и го покажува времето, вкупното растојание, висината и брзината на секоја точка од трасата. Особено е корисно за детално испитување на нашиот напредок во текот на обуката.

Заклучоци

Garmin

Garmin Forerunner 10 е идеален часовник за оние кои бараат едноставен производ и ефтина, но со потенцијал да има услуга како Garmin Connect.

Неговата препорачана цена е 129 евра и е достапен во широк спектар на бои, може да изберете зелена, виолетова, розова, црна или портокалова боја.

Врска - Garmin претходник 10


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   албертосф dijo

  Прегледот е кул, многу е ценет бидејќи размислувам многу и сигурно ќе купам еден. Како е неговото времетраење како часовник со нормална употреба?
  Честитки!