Google започнува да го подготвува Chrome за пристигнување на квантен компјутер

квантен компјутер Google

Една од компаниите што денес вложува најмногу во развој и дизајн на квантен компјутер е Гугл, компанија која пак знае за огромните предности што овој вид технологија може да им ги понуди на човечките суштества, но исто така, откако ќе пристигне, ќе можете имај своја Лоши точки. Бидејќи е прецизно Гугл еден од неговите промотори, не е изненадувачки што неколку негови инженерски тимови веќе работат на одредени решенија за прилагодете ја тековната технологија на овој вид нови машини со огромни капацитети.

Како што се појави, Гугл денес ќе работи на создавање на верзија на Chrome што би имплементирал алгоритам именуван како Нова надеж. Во суштина, проблемот откри дека овој тип на софтвер ќе се обиде да го реши е криптирана комуникација. Очигледно и според она што го велат, можностите на квантниот компјутер во однос на обработката на податоците се такви што овие компјутери би биле способни за компромис тековни безбедносни системи или безбедносните протоколи што се користат на Интернет.

Квантен компјутер ќе може да ја загрози сегашната безбедност и шифрирање што се користат во интернет комуникациите

 

Идејата на која се развива овој нов алгоритам е да се создаде пост-квантен систем за размена на клучеви со кој ќе се осигура дека криптирањето на иднината не е ранливо на употребата на квантни компјутери. Имајте на ум дека, според Гугл, тие буквално не барајте да создадете нов стандард, но да се соберат информации и искуство за тоа како да се развие овој безбеден механизам. Како што е објаснето Мет братихвајт, Инженер за софтвер на Google:

Ако може да се изградат големи квантни компјутери, тогаш асиметричните примитиви за криптирање што во моментов се користат во TLS, безбедносниот протокол што се користи во HTTPS, може да биде скршен.

Повеќе информации: TechCrunch


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.