Google наметнува нови правила така што изрезот не го напаѓа неговиот мобилен екосистем

Минатата година, кога компанијата со седиште во Маунтин Вју официјално ги објави новите модели на Pixel, се потсмеваше на изрезот што го интегрираше новиот iPhone X, изрез, кој малку по малку го усвои практично целата индустрија (LG, Huawei, OnePlus, покрај големиот број азиски производители и самиот Google со следниот Google Pixel 3 XL), но тоа за среќа не ги убеди сите. Samsung, Vivo, Sony и Oppo се дел од производителите кои се спротивставија на овој тренд на пазарот.

Кога Гугл виде дека прифаќањето на изрез од производителите стана тренд, започна да го спроведува за следната верзија на Андроид, Андроид П, така што главната промена во овој поглед е дека часовникот се префрли лево од екранот и бројот на икони што прикажуваат известувања е намален. Но, тие не се единствените промени што ги планирал.

Секој производител што сака да ги лиценцира своите терминали за да може да користи Андроид мора да биде во согласност со низа упатства, без кои не е можно да се имплементира. Порталот за развивачи на Android штотуку доби нова статија во која не само што ги информира развивачите за различните достапни методи за да се потврди дека вашите апликации се компатибилни со терминали со изрез, но исто така воспоставува низа граници што сите производители мора да ги земат предвид.

Овие граници ќе бидат следниве:

  • Засекот може да биде достапен само на горните или долните рабови на екранот, никогаш на страните.
  • Бројот на засеци по работ може да биде само еден, повеќе засеци можат да се спроведат на дното или на горниот дел од екранот.

Оваа идеја е веројатно фрлете ги дизајните што некои производители Може да имате предвид да ја проширите големината на екранот без да спроведете горна или долна изрез, бидејќи сите терминали што го спроведуваат на една од страните нема да можат да користат Android на нивните терминали. Засек на горната десна или лева страна не би било лоша идеја ако нејзината големина е мала и сигурно многу корисници би го претпочитале наместо исечок на горниот дел од екранот. Но, каде што шефот владее, морнарот не испраќа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.