Google објавува крај на апликацијата Google Drive за Mac и компјутер

Google диск

Можете да видите дека доаѓа, но не грижете се, навистина немате причина да бидете вознемирени. Примената на Google Drive за компјутер и Mac е веќе нумериран. На 11 декември, Гугл ќе престане да ја поддржува апликацијата што ќе престане да постои целосно на 12 март 2018 година.

За тоа време, корисниците кои сè уште користат Google Drive за Mac или компјутер ќе добијат известувања за да ги советуваат на крајот, додека компанијата ќе ги води кон едно од двете постоечки алтернативни решенија во зависност од тоа дали се приватни или деловни корисници. Услугата Google Drive не исчезнува Па, може да се пристапи од мрежата, од мобилните апликации и од алтернативите што сега ќе ги видиме.

Google Drive е модернизиран

Всушност Google Drive за Mac и компјутер «модернизиран» и сега Google Ни нуди две нови алатки кои ни овозможуваат да правиме резервна копија од нашите податоци и исто така да пристапуваме до датотеките во облакот.

Google

Од една страна имаме Резервна копија и синхронизација, апликацијата насочена кон сите корисници воопшто што ги заменува независните апликации на Google Drive и Google Photos Uploader. Во основа ги нуди истите функции како Google Drive, и на Mac и на компјутер, и тие исто така работат на сличен начин.

И за оние кои работат на ниво на претпријатие, Google започна со работа Возете стример за датотеки, алатка што заштедува простор за складирање на вашиот локален диск додека обезбедува пристап до сите ваши датотеки што ги имате на Google Drive директно од вашиот компјутер.

Очигледно, постојат некои разлики помеѓу една или друга апликација, но во основа, ако сте приватен корисник кој досега работел со Google Drive на вашиот Mac или на вашиот компјутер, сега можете да го сторите тоа со Резервна копија и синхронизација. И, ако ви треба дополнителна функција на деловно ниво, тогаш ќе мора да се одлучите за втората алтернатива или да истражувате други услуги.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дебели тони dijo

  Ја препорачувам апликацијата Mega.nz, 50 Gb бесплатно за што сакате, Google Drive ви даде само 15 GB… така што ќе го пренесам она што го имав во Google Drive на мојот Mega и тоа е тоа.

  1.    Хозе Алфоцеа dijo

   Навистина, Google е одлична алтернатива на Google Drive во однос на капацитетот за складирање и приватноста. Ако не користите алатки на Google (Документи, Презентации, Табеларни пресметки) и само заштедувате за добра мерка или за да ги имате вашите работи достапни насекаде, совршени. Сепак, за оние кои ги користат овие алатки во соработка, работите се менуваат.
   Поздрав до Фат Тони и неговото семејство !! ?