Google објаснува како работи новиот блокатор на реклами на Chrome

хром

Досега сигурно сте слушнале за тоа како веб-прелистувачот во последното ажурирање Chrome, што е развиено од познатите Google, беше актуелно прашање откако дозна дека а интегриран блокатор на реклами за оваа платформа. Во овој момент морам да признаам дека, како и многу други корисници, во почетокот бев прилично запрепастен, особено ако земеме предвид дека Главната деловна активност на Google, и пред се со кои заработуваат за живот и можат да плаќаат за други настани што се вршат во компанијата, тоа е токму со рекламирање продажба.

Со ова, многу е полесно да се разбере зошто денес се среќаваме за да разговараме за овие новости бидејќи, ако Google заработува за живот продавајќи рекламирање на сите корисници кои користат различни услуги и платформи на компанијата, нешто што ги прави нејзините приходи, на најмалку, голем, Зошто да додадете систем на прелистувачот што го блокира? Ова сакаше да го објасни познатата северноамериканска компанија за пребарувачи преку статија каде начинот на работа на својот нов plug-in-.

Google разви приклучок за Chrome кој ќе спречи било која веб-страница да прикажува нападно рекламирање

Навлегувајќи во малку повеќе детали, првото нешто на што мора да обрнеме доволно внимание е токму ова, со кое се соочуваме a plug-in- што може или не може да се активира. Овој систем, како што е објаснето, ќе биде одговорен за проценка на различните страници што ги посетуваме, во секое време утврдувајќи дали содржат рекламирање на кој било начин што може да биде досаден за корисникот. Начинот да се оцени ова ќе биде со проверка дека, во секое време, на стандарди поставени од Коалицијата за подобри реклами.

Како што можете да видите, во овој прв став веќе стана јасно дека Рекламирањето на Google нема да влијае на тоа во кое било време. Од друга страна, сите оние веб-страници во кои сме нападнати, понекогаш буквално, од различни скокачки прозорци или со реклами со звуци, веднаш ќе бидат казнети. Начинот на дејствување на Гугл во овие случаи ќе биде многу едноставен, мрежите ќе добијат предупредување Кога ќе се открие било каков вид на повреда и, во случај на одбивање да ја сменат рекламата, тие ќе започнат да добиваат негативни оценки кои ќе завршат со страницата во списокот на блокирани страници заради нивното рекламирање.

блокади на блокови

Сопствениците на погодените страници ќе имаат рок од 30 дена да го отстранат нападното рекламирање

На овој едноставен начин, откако ќе додадете URL-адреса во Chrome, пред да отидете на неговата IP-адреса, таа ќе ја пребарува листата на веб-страници што не го исполнуваат стандардот утврден од Коалицијата за подобри реклами. Во случај оваа страница да забрани реклами, да ги именува на кој било начин, филтер ќе се погрижи за нивно блокирање нудејќи му на корисникот цело време опција да може да ги гледа така што тие ќе се појавуваат секој пат кога ќе ја посетите страницата.

Многу интересна поента, особено ако сте сопственик на веб-страница што содржи вакви видови реклами, е штом Гугл ја каталогира вашата страница, ако открие дека содржи ваков вид реклами, Тие ќе ви дадат рок од 30 дена да ги повлечете оние што не го исполнуваат стандардот. Во случај да го игнорирате, ќе биде кога прелистувачот ќе почне да ги блокира.

Несомнено, и покрај фактот дека има многу гласини кои зборуваа за тоа како Google буквално има намера да ги блокира сите реклами во кои тие не знаат 'земи си го својот удел', вистината е дека тоа не е така, но развиен е комплетен систем способен да ги блокира сите овие нападни реклами. Како детал, само кажете ви дека, според анализата објавена од самата северноамериканска компанија, очигледно Денес 42% од веб-страниците што не го исполнија стандардот побрзаа да ги поправат своите проблеми и да добијат потврда за одобрување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.