Google решава нови безбедносни проблеми во својот софтвер

Google ги поправа проблемите со Android

Да се ​​биде корисник на Андроид во последните неколку недели беше доста комплицирано главно поради големи безбедносни прашања дека сите уреди претрпеле, таков е случајот што според последните вести објавени на специјализираните безбедносни страници, неколку милиони уреди може да бидат заразени. Гугл штотуку го објави ослободување на разни закрпи кои ги решаваат сите овие ранливости, вклучително и QuadRooter, можеби најопасниот.

Мора да се признае дека брзината на одговор на инженерите на Google е доста голема, обезбедувајќи му на неговиот софтвер серија подобрувања што елиминирање на овие ранливости па дури и да ги поправат можните проблеми предизвикани. Меѓу откриените ранливости, треба да се потенцира една со која маскирното лице беше маскирано во изменетата JPEG слика. Благодарение на ова корисник бил способен да киднапира кој било телефон само со тоа што сопственикот треба да кликне на сликата што порано беше прикачена на е-пошта.

Google успева да ги реши сите безбедносни проблеми откриени во Андроид

Друга откриена и корегирана ранливост има врска со малициозен софтвер CallJam y Кодекс на облекување, и двајцата со доста присуство во Google Play во последните неколку недели. Од една страна, CallJam е малициозен софтвер што воспоставуваше повици до премиум броеви без наша дозвола, додека DressCode беше во можност да земе администраторски дозволи, па дури и да ја расипе нашата локална мрежа.

Конечно, би сакал да разговарам со вас за QuadRooter, опасен малициозен софтвер кој успеа да стави под контрола скоро милијарда андроид уреди пред само неколку недели. По ова последно ажурирање се чини дека сите овие терминали се надвор од опасност.

Повеќе информации: Engadget


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.