Google тестира кратенка во Chrome за да напише емотикони

Логоа на Google Chrome

Употребата на емотикони или емотикони е многу распространета. Уште повеќе, тие се користат и на мобилни телефони за да извршат разговор преку WhatsApp и да одговорат на е-пошта. Исто така, и како што ви кажуваме, неговата употреба е толку раширена што вообичаено ги користиме овие икони на работната површина.

Сепак, исто така е точно дека пристапот до нив не е лесен; Не велиме дека е тешка опција за употреба, но прилично е незгодно да се има целосна листа на емотикони што треба да се изберат. Накратко: не е практично да уживате во нив на компјутер. Сега, се чини дека Google сака да ни го олесни животот во оваа смисла. И тие веќе тестираат кратенка за тоа Тоа ќе ни овозможи да ги избереме овие емотикони во Google Chrome на многу поедноставен начин и оставајќи ги настрана кратенките на тастатурата.

емотикони во Chrome Canary

Иако е точно дека на Mac - да ви дадам пример - кога ја спроведуваме комбинацијата на копчиња Cmd + Ctrl + простор, на екранот ќе се појави скокачки прозорец со комплетен список на достапни емотикони или емотикони. Но, од Google ова тие сакаа да се поедностават на едноставен клик со глувчето. Како? Добро секој пат кога сме во Google Chrome и ќе го притиснеме десното копче на глувчето на полето за дијалог, лентата за адреси итн. Wouldе се појави опцијата за вклучување емотикони во текстот што го пишуваме.

Сепак, ова е сè уште во бета фаза и ќе ги достигне крајните корисници подоцна. Во моментов Оваа функција може да се тестира преку верзијата Google Chrome Canary, верзијата на популарниот интернет прелистувач која е фокусирана на програмери или рано adopters кои сакаат да ги тестираат најновите карактеристики што интернет гигантот сака да ги вклучи во своите производи. Се разбира, да се биде тест производ, иако е целосно функционален, многу е можно да не успее од време на време.

Сега, ако одлучите да се обидете со Канарскиот Google ChromeЗа да ја активирате оваа функција емоџи во прелистувачот, мора да ја напишете следната низа во лентата за адреси:

хром: // знамиња / # овозможи-емоџи-контекстно-мени

Откако ќе го направите ова, пробајте да кликнете на десното копче на глувчето и да проверите дали првата опција што се појавува во менито е „Emojis“. Во моментов Google не спомна ништо за неговата достапност до последната верзија на прелистувачот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.