Chrome ќе престане да го користи копчето за бришење за да се врати на претходната страница

клуч за бришење-заден простор

Хром е моментално најкористениот прелистувач во светот, следен од Firefox, кој го надмина Internet Explorer пред неколку дена. Chrome ни нуди добар број можности кога станува збор за работа со него секој ден. Но, кога станува збор за работа со формулари, тоа е најлошото од најлошото, особено ако направиме грешка при пишувањето и треба да го притиснеме копчето за бришење. Проблемот со Chrome е што кога ќе го притиснеме тој клуч кога пополнуваме формулар, прелистувачот се враќа на претходната страница наместо да ги брише буквите што ги сакаме, што не принудува да користиме друг прелистувач.

Google тестира нова верзија на Chrome што ја отстранува таа проклета одлика со копчето за бришење. Оваа промена беше спроведена пред неколку недели, но како и обично е ограничена на Канарската верзија на Crome, моментално достапна во верзијата за компјутер и Mac.На веб-страницата на која можеме да го најдеме кодот на Chrome, Google објаснува дека 0,04% прегледите на страниците во моментов ја користат лентата за празно место за да се вратат на претходната страница. Исто така, 0,005% го користат копчето за враќање назад за да се вратат на претходната страница.

Како што можеме да прочитаме на веб-страницата на Хром „По многу години поплаки веруваме дека е доволно и време е да се отстрани таа опција што предизвика толку многу гнев кај корисниците кога тие пополнуваа формулар во прелистувачот“. Секако, ќе има корисници кои не се задоволни од оваа промена. бидејќи тие редовно го користат овој клуч за да се вратите на претходната страница, но сега само треба да се навикнете да кликнувате на лентата за празно место за да се вратите на претходната страница. Веројатно оваа опција ќе дојде во Chrome во следното ажурирање.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.