Google Chrome ќе престане да игра автоматски содржина со звук

Слика на Google Chrome

Добри вести за сите нас кои користиме Google Chrome како наш прелистувач за ден за ден, а тоа е дека во последните часови гигантскиот пребарувач објави дека од следната година неговиот веб прелистувач автоматски ќе престане да репродуцира содржина со звук. Ова беше нешто што им пречеше на голем број корисници и на кое гигантот за пребарување конечно реши да го реши.

Google отсекогаш сакал, пред сè, корисниците да се чувствуваат пријатно со своите производи, и без сомнение, овие карактеристики на Google Chrome не сакаа скоро никого. И, тоа е што со текот на времето се зголемува количината на содржина со звук, особено рекламирање, која провалуваше во нашиот ден за ден во кое било време, и обично со полн волумен.

Новата опција што ќе овозможи опција за оневозможено автоматско репродуцирање на содржина со звук, ќе започне да биде достапна со Chrome 63, што според сите индикации ќе се појави на пазарот следниот јануари 2018 година. Покрај тоа, една од најголемите предности што ќе ни ја понуди е тоа што можеме да ја деактивираме содржината на одредени веб-страници и да ја чуваме на други.

Тогаш ќе пристигне Google 64 во кој овој тип на содржина нема да биде репродуциран со звук освен ако не го изберете тоа, избирајќи ги соодветните веб-страници или веб-страници. Се разбира, за да може оваа верзија на популарниот прелистувач да стигне до пазарот, треба да остане уште многу време.

Што мислите за новата опција што ќе ја имаме наскоро на Google Chrome и ќе ни овозможи да ја оневозможиме репродукцијата на содржината со звук?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.