HP Elite X3 слета во Европа и укажува на САД

hp-elite-x3

HP има тешко време во светот на мобилната технологија, па затоа реши да се фокусира директно на прилично дефиниран професионален сектор во Windows Phone. Сепак, уделот на Windows Phone и Windows 10 Mobile е сè помал, што ќе значи неизбежно исчезнување на среден или долг рок. Од друга страна, овие уреди имаат можност да станат десктоп систем благодарение на Continuum, нешто што може да им користи на одредени сектори на работа и оние со кои HP рачно се ракуваше. HP Elite X3 слета во Европа денес и е насочен кон САД како следниот релевантен пазар, прилагодувајќи ги цените.

Овој уред има, како би можело да биде поинаку, со можност за извршување на функцијата Континуум. Проблемот е во тоа што и покрај неговата висока цена, уредот го нема потребниот приклучок за овие функции, т.е. ќе треба да ја купиме пристаништето за Continuum одделно, што значително ќе го зголеми трошењето на уред кој има добар хардвер, но денес страда од прилично ограничен софтвер, бидејќи Виндоус Телефон страда од апсолутно запоставување од страна на развивачите на апликации.

Уредот има 6-инчен екран, со резолуција 2560 x 1440 (WQHD). За движење на екранот, процесор Snapdragon 820, најдоброто од Qualcomm. Што се однесува до RAM меморијата, ние наоѓаме 4 GB, типична работа во секој основен лаптоп со Windows 10, но тоа не одговара на цената на уредот. Што се однесува до складирањето, основни 64 GB, со модерен читач на отпечатоци. Поврзувањето, базирано на еден USB-C толку модерен денес и со 3.5 мм приклучок за приклучок за слушалки во горната област. Цената, во зависност од земјата, е околу 870 евра во Европа, додека во САД ќе достигне приближно 800 американски долари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.