Huawei би можел да развива сопствен оперативен систем

Во моментов, единствените оперативни системи што можеме да ги најдеме на пазарот и тоа доминираат во светот на телефонијата се iOS на Apple и Android на Google. Мајкрософт го испроба со Виндоус Телефон, а подоцна и со Виндоус 10 Мобиле, обид кој беше осуден на неуспех скоро од неговото лансирање. Firefox исто така се обиде, но недостатокот на поддршка од операторите го принуди да се затвори

Неколку години Самсунг обложуваше на Тизен, само на некои пазари во развој и на нејзината платформа за носење и во моментот нема намера да се прошири употребата на марка од него. Проблемите со кои се соочи ZTE, по забраната да може да се користи која било компонента произведена, развиена или создадена во Соединетите држави, ја доведоа компанијата пред затворање. Huawei, може да биде следно.

Азиската компанија Хуавеи виде како американската влада ја спречи компанијата да слета во САД рака под рака со главните оператори, нешто што ги уништи плановите за проширување на компанијата. Но, тоа вето може да биде само почеток и да се избегне повторување на случајот со ЗТЕ, компанија што претставува ризик за националната безбедност со кршење на американските санкции со Иран и продажба на своите производи во таа земја, компанијата подготви сопствена оперативна систем.

Очигледно овој сопствен оперативен систем започна да се развива во 2012 година, кога американската влада започна да го истражува Huawei, компанија која отсекогаш била поврзана со кинеската влада. Овој оперативен систем, наречен ОС, не виде светло на денот, бидејќи проектот напредуваше многу бавно, и како што е нормално во овој сектор, му недостасува поддршка од развивачите, без кои мобилната платформа нема иднина.

Ако конечно Huawei исто така се соочеше со ZTE проблем, тој ќе се соочеше само со софтверски проблем, а не со хардвер како што се случува со ZTE, бидејќи азиската компанија не купува никакви компоненти од Qualcomm, бидејќи произведува свои процесори. Тоа ако, прифаќањето на нов оперативен систем и без поддршка од трети страни, би бил тежок удар од кој, како ZTE, не можеше да се опорави.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->