Huawei го надминува Apple и станува втор производител што продава најмногу паметни телефони ширум светот

Азиската компанија Хуавеи, штотуку ги објави финансиските резултати за вториот квартал во тековната година, четвртина што и покрај проблемите со кои се соочи на американскиот пазар по забраната на американската влада, направи доста добро, толку добро што жУспеа да ја надмине компанијата Apple со седиште во Купертино во однос на продадените единици.

Пред неколку години, азиската фирма изјави дека нејзината главна цел е да станете втор по големина производител на паметни телефони во светот, Епл, бидејќи Самсунг е сè уште далеку, иако ако продолжи со оваа стапка на раст, веројатно е дека за неколку години исто така ќе може да го надмине, но за ова, треба да може да отвори повеќе пазари, како како американската и дека Самсунг го прави тоа целосно зло.

Huawei

Како што е наведено Huawei, компанијата продаде 54,2 милиони во текот на последниот квартал на паметни телефони ширум светот, што во голема мера ги надминува бројките на „Епл“, кои исто така ги објавија своите финансиски резултати, кои ни покажуваат како продала 41,3 милиони „Ајфони“, што е најдобриот втор квартал од една година за компанијата, четвртина што по правило обично е една од најслабите, бидејќи се приближуваат реновирањата на терминалите и корисниците претпочитаат да почекаат уште малку за да купат нов терминал.

Како што споменав на почетокот на овој напис, Samsung останува неоспорен лидер на пазарот, но за разлика од Apple и Huawei, бројките не беа како што се очекуваше, а нивната продажба падна за околу 10%. Остатокот од класификацијата е составен од Xiaomi, Oppo и Vivo. Samsung се обидува уште еднаш да биде опција на кинескиот пазар, пазар на кој едвај има присуство и кој стана главен извор на приход и продажба на Apple, Huawei, Xioami, Oppo и Vivo. LG, другата корејска фирма, го затвори мобилниот оддел во земјата пред неколку месеци, поради што уште еднаш се потврдува дека Кинезите се чини дека сметаат дека корејските производи не им се допаѓаат


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.