HUAWEI Watch 3, со HarmonyOS е паметен часовник на референцата

Веќе некое време не донесовме паметен часовник на нашата веб-страница, затоа денес е добар ден да ве придружуваме со анализа на најновиот и најиновативен паметен часовник на пазарот, Huawei Watch 3, кој носи многу повеќе од хардвер дизајн High-end, тој е придружен со Harmony OS 2.0, оперативниот систем со кој Huawei сака конечно да се оддели од Google.

Апсолутно сум сигурен дека не, затоа придружете ни се на овој преглед.

Прво на сите и како скоро секогаш, ве потсетуваме дека имаме достапна видео-анализа на нашиот канал YouTube, затоа не пропуштајте ја можноста да се претплатите и погледнете го овој преглед од скоро половина час во кој нема да пропуштите детал.

Ако ви се допадна, купете го во најдобра цена> Размислете за купување

Дизајн: Повеќе премија, повеќе Huawei

Уредот ја има веќе карактеристичната тркалезна алтернатива на дизајнот од она што го нуди Apple. Паметниот часовник на Huawei е целосно сферичен и Има димензии 46,2 x 46,2 x 12 милиметри кои изненадија од нивната голема големина, нешто необично во овој вид часовници. Ова привлекува внимание, но би можеле да кажеме дека не прави ни „претерано“ големи.

Од своја страна, часовникот има тотално црна металик шасија во изданието што го тестиравме и силиконски ремен. Потсетуваме дека Huawei исто така ќе лансира верзија целосно вградена во титаниум, со каиш во исти услови и можеме да набавиме различни ремени со едноставен систем за затворање на вообичаените продажни места. Во однос на тежината, само 52 грама, Huawei Watch 3 изненадува со својата леснотија. Изградбата е многу добра, се чувствува премија на ист начин како што основата е изработена од сјаен пластичен / керамички материјал. Не е потребен многу третман за да сфатите дека станува збор за висок производ.

Хардвер и софтвер, HarmonyOS е шлаг на тортата

За извршување на вообичаените задачи, азиската фирма одлучи да постави свој процесор, HiSilicon Hi6262, Значи, во оваа верзија не монтира процесори од опсегот Кирин, кои се наменети за оние уреди за кои е потребна поголема моќност. Имаме 2 GB RAM меморија да го придружува процесорот, па дури и 16 GB простор вкупно и за апликациите и за компатибилните аудиовизуелни содржини.

 • Функција на фенерче
 • Функција за евакуација на водата
 • Отпорност до 5 банкомат

Оперативниот систем на овој скапоцен камен за зглоб е Хармонија ОС 2.0, првиот уред Huawei со овој систем што допира до пошироката јавност. Нашето чувство е светло HarmonyOS се движи непречено и не наидовме на дефекти - всушност, тој му конкурира на конкуренцијата директно, со брзина поголема од Wear OS и алтернативите на Samsung. Има своја галерија со апликации Huawei за часовникот, за жал, не најдовме апликација доволно привлечна за да ја искористиме оваа функција. Сепак, апликациите инсталирани природно се чинеа повеќе од доволно, како и нејзината интеграција со апликацијата Huawei Health што препорачуваме да ја инсталирате од Галеријата на апликации.

Екран и поврзаност, ништо не недостасува

Имаме истакнат панел 1,43-инчен АМОЛЕД што нуди вкупно X 466 466 пиксели, како резултат имаме 326 пиксели на инч. Се нуди со стапка на безалкохолен пијалок од 60 Hz, што е повеќе од доволно за паметен екран на часовник. Главно го истакнува фактот дека имаме максимум од 1.000 гниди осветленост, нешто што е особено забележливо на отворено каде што можеме да го искористиме максимумот од овој капацитет бидејќи неговата употреба сред бел ден е тотална и возвишена, без рефлексии или каков било вид на проблем што произлегува од него.

Во врска со поврзаноста, имаме поврзаност 4G преку eSIM, што во моментот е компатибилно само со верзии на Movistar и O2, подигање на некои проблеми со портокал, Водафон и други деривати. Имаме и ние НФЦ Иако сè уште не можеме да плаќаме бидејќи Huawei сè уште работи на договорите со портите за плаќање. Имаат Bluetooth 5.2 и WiFi 802.11n за остатокот од врските, нешто што ќе ни овозможи луксуз да не пропуштиме апсолутно ништо.

 Сензори насекаде и многу обука

Го имаме целиот овој огромен број сензори, па се сомневаме дека сте способни да извршите каква било задача што овој Huawei Watch 3 не е способен да ја измери:

 • Акцелерометар
 • Жироскоп
 • Сензор за отчукување на срцето
 • Барометар
 • Дигитален компас
 • Сензор за сатурација на кислород во крвта
 • Термометар

Во моментот термометарот е способен само за мерење на температурата на кожата, но во текот на месец јули ќе добиеме ажурирање што ќе ни овозможи да ја измериме температурата на телото. Барометарот е многу точен и истото се случува и со останатите сензори со кои Huawei Ефикасноста веќе ја докажа во претходните верзии на своите паметни часовници.

Што се однесува до обуката, имаме повеќе од 100 различни верзии, што ќе ни понуди сигурни резултати во апликацијата Huawei Health. Ова е паметен часовник на фирмата што има најширок спектар на можности во овој поглед.

Ветената автономија на уредот е денови со активирани сите капацитети и до 14 дена ако одиме во режим на заштеда на енергија. Нашите тестови добивме 2 дена максимална употреба и околу 12 дена ќе ни понуди на ниво на заштеда на енергија, Huawei ни ветува дека во следното ажурирање ќе ги добиеме резултатите ветени од брендот.

Мислење на уредникот

Овој Huawei Watch 3 изгледа како прв лакмусов тест на HarmonyOS и засега е далеку надминат, искрено, корисничкото искуство е супериорно во споредба со многу претходни верзии на Apple Watch и далеку супериорен во однос на Wear OS. Несомнено, часовник од 369 евра (со подарок FreeBuds 3) кој останува на многу високо ниво е позициониран како најинтелигентна верзија од моја гледна точка за Android.

Гледајте 3
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
369
 • 100%

 • Гледајте 3
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Екран
  Уредник: 95%
 • Перформанси
  Уредник: 99%
 • Conectividad
  Уредник: 95%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Премиум дизајн и материјали
 • HarmonyOS покажа луксузна моќ и флуидност
 • Ништо не недостасува на ниво на хардвер

Contras

 • Галеријата на апликации бара повеќе инвестиции
 • Автономијата сè уште не е она што беше ветено

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.