Huawei ја претставува официјалната бета верзија на HarmonyOS 2.0 за мобилен телефон

HarmonyOS

Бета верзијата на оперативниот систем развиена од Huawei за своите терминали беше официјално претставена на HDC 2020 во Пекинг. Оперативен систем што доаѓа да го замени Android како мотор на неговите терминали. Заинтересираните развивачи на апликации сега можат да побараат HarmonyOS верзија 2.0 на официјалната веб-страница на Huawei Developer. Оваа верзија доаѓа за да ја олесни ефикасноста во развојот на апликациите, да обезбеди мноштво API и моќни алатки како што е симулаторот DevEco Studio.

Со ова движење, тој сака да им ја отвори вратата на новите партнери во неговиот екосистем и тие да овозможат пристап до поголем број корисници до неговите услуги.  HarmonyOS сака да биде пионер кога станува збор за користење на 5G технологија за да се подобри нејзината ефикасност при прелистување или значително да се подобри интеракцијата помеѓу нашите носечки уреди и нашите мобилни уреди. Намерата на Huawei е јасна, да ја зајакне индустријата и да отвори можности за паметен и поврзан живот.

Иновативна технологија од HarmonyOS

HarmonyOS има за цел да ја трансформира работата на производителите на хардвер, помагајќи им да ги претворат производите во услуги. Наместо само да продава производ, тој ќе ги обедини хардверските ресурси на сите уреди што можат да бидат поврзани едни со други. Благодарение на овој нов деловен модел, повеќе од 20 производители се веќе дел од екосистемот HarmonyOS.

Врската помеѓу различни уреди е постигната без проблеми, дозволувајќи им на секој корисник интегриран во екосистемот објекти, како едноставно допирање на апарат со вашиот телефон и негово непосредно поврзување и на овој начин ги визуелизираме сите информации на наведениот уред на нашиот мобилен телефон. Во исто време, овие апарати ќе можат да нè информираат природно за нивното работење.

HarmonyOS

HarmonyOS ќе стане отворен извор за поширок спектар на уреди Huawei во многу блиска иднина. Времето на настаните на Huawei Developer запира во голем број поголеми градови, вклучувајќи ги Шангај и Гуангжу. да понуди интересни дискусии за идните технологии и проекти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.