Инстаграм ќе додаде услуга за аудио и видео повици

Анкетите се додаваат на Instagram Stories

Една од најпопуларните социјални мрежи во моментот - има повеќе од 800 милиони активни корисници - како што е „Инстаграм“ може да вклучува многу интересни услуги во блиска иднина. Како што е откриено во изворниот код на една од најновите верзии на апликацијата Андроид, тој навести дека Фејсбук Би сакал да вклучам повици во социјалната мрежа.

Ако постои социјална мрежа која е попопуларна од останатите, може да се каже дека станува збор за Инстаграм. Освен што можете да го користите вашиот профил за да можете да прикажувате фотографии, услугата додаде и функција да може да поставувате ефемерни видеа познати како Instagram Stories. Слично на тоа, Инстаграм исто така стана изложба на онлајн бизниси. Оттука, можно е да платите за реклами на платформата. Но, не сум задоволен со ова Фејсбук - сегашниот сопственик на Инстаграм - се чини дека сака да ги зголеми услугите што ги нуди Мрежата.

икони за повици инстаграм андроид

Како што е познато преку порталот TechCrunch, благодарение на изворниот код на најновата АПК-датотека на апликацијата Андроид, ќе откриеше некои икони на телефони и камкордери кои откриваат дека компанијата работи на вклучување аудио и видео повици за корисниците на платформата.

Идејата не е неразумна со оглед на тоа што Фејсбук веќе ги дозволува овие употреби во своите апликации WhatsApp или Facebook Messenger. Но, што би можеле да бараат на Инстаграм со ваква услуга? Можеби идејата е насочена кон профилите на компаниите; што е да се каже: тоа би било начин клиентот лесно и брзо да контактира со предметната компанија.

Сега подиректниот контакт помеѓу профилите може да се одржи со функцијата за директни пораки или Instagram Direct, што нè носи на мал внатрешен разговор. Но, на овој начин, покрај тоа што може да се заврши во писмена форма, можете да испраќате гласовни белешки или да остварувате видео повици во најдобрите случаи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)