Intel Core X: сите детали за новото семејство на процесори Intel

Семејство на процесори Intel Core-X

Со сите технологии што пристигнуваат во иднина, ќе бидат потребни машини според сите барања. И вистината е дека овие нема да бидат малку, не. Зборуваме за технологија како што се виртуелна реалност или видео игри од следната генерација за кои е потребна сурова енергија Затоа, и AMD и Intel ги ставија батериите во нивните најнови генерации на процесори. AMD го стори истото со своите Опсег на Ризен. И вистината е дека резултатите ги достигнуваат очекувањата.

Од друга страна, Intel претстои да ја лансира својата нова палета процесори, наречена Intel Core-X. Во новото семејство ќе има Core i5, Core i7 и најмоќните - и најскапи - Core i9 модели.

Технички детали Intel Core-X

Новото семејство на Процесорите Core-X на Intel ќе пристигнат до крајот на овој месец август и во текот на месец септември. Сепак, самата компанија веќе ги остави сите карактеристики што можат да се најдат во сите модели.

Првото нешто што треба да го знаете е тоа ќе има процесори кои имаат 4 процесни јадра до модели со 18 јадра. Исто така, фреквенцијата на процесот е нешто beверска во втората. И тие можат да достигнат брзина до 4,4 GHz благодарение на технологијата Turbo Boost 3.0.

Сега, иако веќе беа познати сите детали за процесорот со „понизок“ капацитет, Core i9 се најновите протагонисти. Beе има 6 различни модели за избор и тие ќе имаат 10, 12, 14, 16 или 18 јадра. Сите - вклучувајќи ги и Core i5 и Core i7 - ќе работи според најновиот Socket 2066. Овој беше претставен минатиот јуни.

Конечно, мора да ви го кажеме тоа цените на овие процесори ќе се движат од 242 до 1.999 американски долари. Покрај тоа, на крајот на август (ден 28) ќе бидат достапни модели со 12 процесни јадра. Додека моделите со 10, 14 и 16 процесни јадра ќе стигнат до различни продавници на 25 септември.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.