Intel Optane, SSD диск што можете да го користите RAM меморија

Интел Оптане

Интел одлучи да ја крсти својата нова генерација на хард дискови SSD со името на Оптане. Како главна новина што треба да се потенцира, како што споменаа нејзините креатори во соопштението за печатот што компанијата го објави во врска со ова, дека тие ги користеле 3D технологија Xpoint, што, според пресметките, е илјада пати побрзо од традиционалното NAND освен што е "не е непостојана".

Оваа нова технологија е далеку од нешто што Intel го дизајнираше и е ексклузивна само за компанијата, но веќе има неколку компании кои започнаа да нудат непарен производ. Вистината е дека сега е кога компанијата, по неколку обиди, одлучи дека е време да се претстави новиот Intel Optane P4800X, модел наменет за деловна употреба.


Интел Оптане

Веќе се работи на верзиите од 750 GB и 1.5TB на Intel Optane.

Во суштина она што ни го нуди Intel е хард диск од типот SSD по цена од 1.520 евра по единица, без сомнение карактеристика што ја става на дофат на многу џебови, но што ја прави многу интересна според какви спецификации. Во однос на капацитетот, зборуваме за 375 GB меморија, нешто што можеби не го привлекува особено вашето внимание, токму за тоа треба да одиме во делот за брзина на читање и пишување, две карактеристики што ќе ве изненадат.

Според нејзините креатори, очигледно оваа SSD единица е способна да понуди брзина од 550.000 500.000 читаат IOPS и XNUMX XNUMX пишуваат IOPS што значи дека можеме совршено да го користиме како RAM меморија, иако, се разбира, податоците во оваа меморија не се испарливи, така што сè што чуваме во него ќе биде снимено како што е, диск за складирање.

Идејата на Интел со оваа меморија е да поставете ги дисковите Optane како 'виртуелна меморија'во тимовите. За ова тие развиваат систем наречен „Технологија на мемориски погон„што би овозможило користење на овој опсег на единици SSD, поврзани преку PCIe порта, со системот и преку чипсет кој сè уште е во фаза на развој, опремен со врвен процесор, очекувано Xeon, за да ја претвори оваа меморија во што би можело да се смета за втора RAM меморија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.