Претставен Nokia 9: протекоа сите карактеристики

Слики на Nokia 9

Nokia 9 ќе биде следниот предводник на компанијата која се прероди како Феникс. Тоа го стори рака под рака со ХМД Глобал, друга компанија која вложува многу на овој сектор и која веќе има неколку тимови на пазарот. Знаевме дека наскоро треба да се појави нов прв нордиски меч. И пред да се случи ова - и како и обично - изненадувањата никогаш не траат до крајот: Техничкиот лист Нокиа 9 излезе во детали.

од Gizmochina Веста за ова протекување стигнува до нас. Не знаеме дали токенот е легитимен, но се обложуваме дека е така. Но, добро, правејќи многу брз преглед на објавеното, ќе ви кажеме дека тоа е тим што нема да остане незабележан на пазарот. И не толку за неговиот дизајн, туку за неговите моќни карактеристики; вашата камера што стои до најдобрата; и користените технологии.

Екран и напојување на Nokia 9

Прво, претпоставената Nokia 9 што излезе во јавноста би имала 6,01-инчен екран, иако нејзината големина не е толку голема; сопствената марка што тоа би бил 6-инчен екран во фактор на форма од 5,5 инчи. Исто така, и да не останеме зад себе во борбата, користената технологија би била AMOLED, иста како што можеме да видиме во големите обложувалници на Apple или Samsung.

Во меѓувреме, од страната на напојувањето, Nokia ризикува и го става најновиот чип на Qualcomm, the Кученце 845; што е да се каже, моделот црна нога резервиран за врвните модели во секторот. Ова би било придружено со а 8 GB RAM и 256 GB простор за внатрешно складирање - не е наведен слот за мемориска картичка.

Табела со податоци за Nokia 9

Триензорна камера со хибриден блиц

Ако мислевте дека Huawei P20 Pro ќе биде единствениот терминал оваа година што ќе интегрира три сензори во нејзината главна камера, се излажавте. И тоа е дека според листот со податоци, Nokia би имал три сензори: 41 мегапиксели, 20 мегапиксели и 9,7 мегапиксели. Вториот би бил ТВ, а последниот би бил монохроматски. Не знаеме со сигурност како ќе се однесува, но денес тимот на Huawei е сензација во секторот за мобилна фотографија. Покрај тоа, во делот за осветлување, тимот ќе има хибриден систем: блиц со ксенон и LED блиц.

Од друга страна, вашата предна камера ќе има сензор Резолуција од 21 мегапиксел и ќе биде, како и секогаш, фокусиран на самоили и видео повици. Филтрите и емотиконите секако можат да се применат на конечните резултати, но за ова ќе мора да почекаме фирмата официјално да ги објави.

Добра батерија и IP68 сертифициран

Nokia 9 батеријата, на хартија, има добри бројки. Капацитетот на единицата што треба да се интегрира е 3.900 милиампери а бројките за автономија понудени во филтрираната картичка се: 24 часа разговор; 565 часа во мирување; 13 часа репродукција на музика MP3; 12 часа репродукција на видео.

Од друга страна, оваа Nokia 9 исто така ќе биде модел што може да издржи прашина и вода. Уште повеќе, тој има IP68 сертификат - еден повеќе од iPhone. Со ова треба да држи 1,5 метри длабоко до 30 минути.

Андроид до последниот и надвор од аудио приклучокот

Можеби изгледа глупаво, но Нокиа е една од компаниите што се грижат за прашањето за ажурирање на нивната опрема. И не е важно дали е од опсегот на влез, среден или висок; сите добиваат подобрувања на најновата верзија на Android. Оваа Nokia 9 ќе се обложи и на најновата верзија на зелената андроид платформа: Андроид 8.1 Oreo.

Конечно, најдовме curубопитно тоа Нокиа исто така издаде и аудио приклучок од 3,5 милиметри во неговиот последен модел - ќе видиме дали ова е потврдено. И се посочува дека слушањето музика ќе биде можно со помош на слушалки со Bluetooth или преку USB-C приклучок благодарение на конверторот за приклучок USB-C до 3,5 mm.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)